Derby dla Karoliny!

W drugiej wiosennej kolejce  IV ligi na pierwszy plan wysunęły się derby powiatu świdnickiego, w których Karolina Jaworzyna pokonała Polonię-Stal Świdnica. Ostatni raz do takiej sytuacji doszło w… latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dla biało-zielonych była to już druga ligowa porażka z rzędu. W podobnej sytuacji znalazły się Victoria Świebodzice i AKS Strzegom.

Karolina Jaworzyna – Polonia-Stal Świdnica 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Jagieła 15′, 1:1 Bałut 47′, 2:1 Ignatowicz (karny) 59′
Karolina: Wajdzik – Czernicki (54′ Schmidt), M. Salamon, Drąg (53′ Roszak), M. Rosiak, Borowy, Mróz (53′ Piątek), Ptak, Bałut, Wilk, Ignatowicz (77′ J. Rosiak)
Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko, P. Salamon, Klemiński, Ł. Kot (46′ Sorna), Sowa, Szuba, Łuszkiewicz (84′ Jędrtasiewicz), Jagieła (88′ Kusio), Szczygieł, Myrta

Victoria Świebodzice – Wiwa Goszcz 0:3 (0:0)
Bramka: 0:1 Świtała, 0:2 Swaczeński, 0:3 Swaczeński
Victoria: Osóbka – Błaszczak, Uglis, Niemczyk, Rojek, Struski,  Meges, Borgoń, Borowiec, Traczykowski, Woźniak (Słapek, Laskowski, Szymańczak, Andrzejewski, Dobrowolski)

Orkan Szczedrzykowice – AKS Strzegom 3:0 (1:0)
Bramki: 1:0 32′, 2:0 65′, 3:0 86′
AKS: Kretkowski – Skrypak, Gołąbek, D. Krzyżanowski (Kuczma), Krupnik)(Serweciński), Alwin (Nitarski), Domaradzki, Sobczak, Durajczyk, A. Wasilewiski, Szerszeń (M. Wasilewski)

Derby z Polonią-Stalą były dla kibiców w Jaworzynie wielką atrakcją. Do przerwy wszystko przebiegało po myśli gości. Świdniczanie wyraźnie dominowali, a trener Tomasz Oleksy mógł mieć zastrzeżenia co najwyżej do skuteczności. W szóstej minucie w świetnej sytuacji znalazł się Andrej Kozaczenko, ale zamiast strzelać na bramkę Oskara Wajdzika próbował dogrywać do partnerów. Chwilę potem przed szansą na otworzenie wyniku stanął Wojciech Szuba, ale jego strzał został zablokowany. Napór przyniósł powodzenie w 15. minucie. Po akcji prawą stroną Kamila Szczygła do siatki trafił Krystian Jagieła. Goście mieli jeszcze szanse na podwyższenie prowadzenia, ale do przerwy wynik nie uległ zmianie.
Druga połowa znakomicie rozpoczęła się dla Karoliny. Po stracie w środku pola na bramkę popędził sprowadzony z Victorii Świebodzice Marcin Bałut i Bartłomiej Kot musiał wyciągać piłkę z siatki. Kilka minut później trener Karoliny Tomasz Idziak dokonał trzech zmian. Kluczowym okazało się wprowadzenie na plac Łukasza Schmidta. W 58. minucie dał się sfaulować w polu karnym Kotowi i sędzia podyktował jedenastkę. Skutecznym strzałem popisał się najlepszy snajper gospodarzy Grzegorz Ignatowicz i niespodzianka stała się faktem.
Do końca meczu biało-zieloni próbowali odrabiać straty, ale niewiele z tego wynikało. – Mecz nie był może wielkim widowiskiem, ale walki nie brakowało. To była siłowa gra i myślę, że właśnie aspekt fizyczny przesądził o naszej wygranej – mówił po meczu trener Karoliny, Tomasz Idziak. Miejscowi zadedykowali wygraną swoim kibicom, którzy licznie odwiedzili stadion, a szczególnie jednemu z nich – Patrykowi Krzeczowskiemu. – To nasz były zawodnik, który aktualnie ma problemy ze zdrowiem. Bardzo żył tym mecze, a my bardzo chcieliśmy wygrać dla niego – podkreśla Idziak.
– Zamiast grać w piłkę niepotrzebnie daliśmy się wciągnąć w ostrzejszą grę, jaką zaproponowała Karolina. Nasz młody zespół przegrał tą walkę – komentuje Mateusz Dzień vel Rakoczy, dyrektor Polonii-Stali.
Po tym zwycięstwie Karolina awansowała w tabeli na ósme miejsce. Dwa oczka niżej jest świebodzicka Victoria. Podopieczni Krzysztofa Wierzbickiego nieźle trzymali się do przerwy w starciu z Wiwą Goszcz, ale po przerwie goście udokumentowali swoją wyższość trzema bramkami.
Występujący w grupie zachodniej AKS Strzegom jak na razie nie może odnaleźć formy z rundy jesiennej. W niedzielę wyraźnie przegrał w Szczedrzykowicach. – Przegraliśmy z przeciwnikiem, przegraliśmy z boiskiem i przegraliśmy z własną nieudolnością. Możemy szukać wytłumaczeń, że pierwszy raz graliśmy na trawie, chociaż, to co tutaj było trudno nazwać trawą. Ale warunki były przecież takie same dla obu drużyn. Początek rundy mamy nieudany, ale nie spuszczamy głów i gramy dalej – podsumował trener AKS-u, Jarosław Krzyżanowski.

Saltex IV liga, grupa wschodnia
17. kolejka (25-26.03): Victoria Świebodzice – Wiwa Goszcz 0:3 (0:0), Karolina JaworzynaPolonia-Stal Świdnica 2:1 (0:1), MKP Wołów – GKS Kobierzyce 2:0 (0:0), Piast Nowa Ruda – Sokół Wielka Lipa 1:1 (0:1), Pogoń Oleśnica – Sokół Marcinkowice 1:0 (0:0), Orzeł Sadowice – Foto Higiena Gać 1:5 (0:3), Orzeł Ząbkowice – Bielawianka 1:1 (0:0), Unia Bardo – Bystrzyca Kąty Wrocławskie 3:0 (3:0)

16. Piast Nowa Ruda                           17    9    1-6-10    15:36
Następna kolejka (1-2.04): Kobierzyce – Karolina (sb. 15.00), Bielawianka – Victoria (sb. 15.00), Polonia-Stal – Pogoń (sb. 16.00), Wiwa – Unia, Foto Higiena – Wołów, Bystrzyca – Orzeł S., Sokół – Orzeł Z., Sokół M. – Piast

Saltex IV liga, grupa zachodnia
17. kolejka (25-26.03): Orkan Szczedrzykowice – AKS Strzegom 3:0 (1:0),  Orla Wąsosz – Granica Bogatynia 1:2 (1:1), Stal Chocianów – Zagłębie II Lubin 0:4 (0:3), Sparta Grębocice – Chrobry II Głogów 5:2 (2:1), Włókniarz Mirsk – Nysa Zgorzelec 1:0 (0:0), Apis Jędrzychowice – Lotnik Jeżów Sudecki 1:1 (0:0), GKS Warta Bolesławiecka – Zamet Przemków 0:1 (0:0),  Piast Wykroty – Karkonosze Jelenia Góra 2:1

1. Zagłębie II Lubin (s)                17    44    14-2-1    75:8
2. Orkan Szczedrzykowice          16    36    12-0-4    33:18
3. Apis Jędrzychowice (b)           17    34    10-4-3    37:23
4. Stal Chocianów (b)                   17    29    8-5-4    25:20
5. AKS Strzegom                     17    28    8-4-5    48:28
6. Chrobry II Głogów                 17    25    8-1-7    39:36
7. Włókniarz Mirsk                     16    24    6-6-4    22:18
8. Sparta Grębocice (b)            17    24    7-3-7    34:40