Dęby niepodległości w całej gminie

100 dębów za każdy rok odzyskanej niepodległości posadzą w gminie Świdnica jej mieszkańcy, samorządowcy, radni, uczniowie szkół i organizacji społecznych. Drzewa sadzone w tym roku w całym kraju będą upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dęba z tabliczką nr 1 wójt gminy Teresa Mazurek wraz z zaproszonymi gośćmi i uczniami posadziła przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu.

Inicjatywa podjęta przez wiele samorządów w całym kraju nawiązuje do przedwojennego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. Były one uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiele z tych drzew przetrwało do dzisiaj, stając się niejako świadkami tamtych ważnych wydarzeń. Bardzo się cieszę, że ta piękna tradycja jest kontynuowana, szczególnie przez młode pokolenia. Tym większa jest moja radość, że dziś wśród młodego pokolenia mogę sadzić dęba z tabliczką numer 1 ze 100 w gminie Świdnica, na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kiedy będzie przychodzić w to miejsce wraz ze swoimi dziećmi, to będzie mogli im opowiadać, że byliście świadkami tej uroczystości. Mam nadzieję, że będziecie dbać o niego. Jest jeszcze jeden aspekt. Niebawem będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi. Musimy pamiętać, że drzewa i krzewy to nasze „zielone płuca”, dzięki którym jesteśmy zdrowsi – podkreślała wójt gminy Teresa Mazurek.

Pierwsze sadzonki trafiły 10 marca br. do włodarzy wsi, z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Ale to właśnie teraz w większości sołectw odbywają się pierwsze uroczystości z tym związane. Dęby Niepodległości są już m.in. w Grodziszczu, Burkatowie, Mokrzeszowie oraz przy Przedszkolu Bajkowa Dolinka w Pszennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *