Chcą zmieniać świdnickie podwórka (FOTO)

Artyści we współpracy z mieszkańcami chcą zmieniać świdnickie podwórka. Wybrali te najbardziej zaniedbane, by stworzyć na nich miejsce do zabawy, rekreacji i wspólnego spędzania czasu w miłej atmosferze. Na początek przemianie zostanie poddany opustoszały i zarośnięty trawą teren ulic Pułaskiego i Teatralnej w Świdnicy.

akcja podwóko bfg (33)

Sąsiedzki piknik z animacjami

„Akcja podwórko” wystartowała w środę, 11 maja. Atrakcji było co niemiara. Zdrowe przekąski, grill, puszczanie baniek mydlanych, nauka chodzenia na szczudłach, przeciąganie liny, wyświetlanie bajek, a na koniec wypuszczenie w niebo lampionu z marzeniami. – Jestem zachwycony. Tak powinno być na podwórku codziennie! – mówił jeden z mieszkańców. – Dziewczyny zorganizowały extra akcję. Uważam, że przynajmniej raz w miesiącu świdnickie podwórka powinni odwiedzać animatorzy. Nasze dzieci są zachwycone i długo nie trzeba było ich namawiać do udziału w zabawach. To o niebo lepsze niż siedzenie przy komputerach – uważa pani Magda i dodaje, że kiedyś dzieci codziennie bawiły się na podwórkach. Grały w chowanego, wymyślały rożne gry i zabawy. A dzisiaj? Wiele dzieci nie potrafi grać w klasy, skakać przez „kręconkę” ani nie zna zabawy z gumę. Animatorki właśnie chcą to przywrócić. – Nic tak nie scala społeczności jak wspólne spędzanie czasu na podwórku – uważa Ewa, animatorka.

akcja podwóko bfg (8)

Ożywić przestrzeń

Wcześniej, przez 3 dni organizatorki akcji zapraszały okolicznych mieszkańców na spotkanie sąsiedzkie na podwórku. – Rozwieszałyśmy plakaty i zachęcałyśmy to udziału w wydarzeniu – mówi Maria Zięba, autorka oraz kurator projektu i dodaje: – Naszym zadaniem jest pokazanie świdniczanom, że rewitalizacja przebiega dla nich, ma na celu poprawę ich jakości życia.

Organizatorki poprzez bezpośrednią rozmowę z mieszkańcami chciały się też dowiedzieć, jakie są ich odczucia, marzenia, potrzeby – i aktywnie włączyć ich w swoje działania. Podczas akcji dziewczyny przyniosły podwójną tablicę, na której mieszkańcy mogli wypisywać swoje pomysły dotyczące rewitalizacji podwórka. Okazało się ich mnóstwo, tablicę w całości udało się zapisać. – Przydałoby się oświetlenie i małe kosze na śmieci. Chciałabym też, aby częściej koszone trawę i sprzątano. Tutaj bawią się dzieci, a wszędzie jest pełno szkła i psich odchodów. Dobrze, aby zamontowano ławki, bo obecnie są tylko dwie, w dodatku zawsze oblegane przez miłośników wysokoprocentowych trunków – wymienia pani Marta.

Inni mieszkańcy dodali, że ciekawym pomysłem jest zraszacz wody. – Kiedyś był taki w Ogródku Jordanowskim, no i obowiązkowo jakieś huśtawki, linki do wspinania po drzewach, może jakąś zjeżdżalnia lub drążki do podciągania – wymieniali.

akcja podwóko bfg (24)

Na początek dwa podwórka

Organizatorzy na początek chcą odmienić oblicza dwóch podwórek: Przy ul. Pułaskiego i Teatralnej oraz przy Jagiellońskiej. – Uważamy, że te tereny mają wielki potencjał. Poza tym przez lata zostały zapomniane, a nie każdy wie, że należą do miasta. Chcemy zaangażować mieszkańców, by wspólnie zmieniali swoją przestrzeń. Chcemy im ułatwić ten proces, zebrać pomysły, a potem to zrealizować – tłumaczy Maria Zięba. – Nie mamy wielkich pieniędzy. Na zaaranżowanie jednego podwórka udało się pozyskać 3 tysiące złotych. Planujemy też akcję sadzenia roślin. Dostaniemy narzędzia, farby i zieleń. Chcemy, aby zmiany w fizjonomii miasta przestały być odbierane jako domena urzędników i konserwatorów zabytków. Naszym zadaniem jest pokazanie świdniczanom, że rewitalizacja przebiega dla nich, ma na celu poprawę ich jakości życia i że w dużej mierze sami mogą zmienić najbliższą przestrzeń.

Co dalej?

Pod koniec maja zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na realizację artystyczną, animacyjną lub społeczną w wybranych podwórkach. Jury złożone z przedstawicieli miejskich instytucji, organizacji i przede wszystkim – samych mieszkańców, wybierze 2 najlepsze pomysły, które zostaną zrealizowane w wybranych podwórkach. Z kolei w sierpniu odbędzie się realizacja projektów artystycznych i animacyjnych na wybranych podwórkach.

Organizatorem „Akcji podwórko” jest Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Carpe Diem. Autorką i kuratorem projektu jest Maria Zięba. Partnerami są: Fundacja Teatr Bezdomny i Stowarzyszenie SztKiSzum. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Świdnica.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *