Było, jest i będzie

Myślą przewodnią tegorocznego Międzynarodowego Sympozjum Sztuki było szczególne zwrócenie uwagi na szeroko rozumiany problem poszukiwania zaginionej sztuki. W rozumieniu bezpośrednim, inspirującym tematykę Sympozjum, było to poszukiwanie zaginionych wartości dziedzictwa oraz tradycji kulturowych.

Fot.: Fundacja św. Jadwigi w Morawie

W Pałacu w Morawie, od 2 do 12 września, już po raz trzeci odbywało się Międzynarodowe Sympozjum Sztuki „Było, jest i będzie. Zaginiona sztuka”. Miejsce Sympozjum to teren pogranicza ciągłych zmian kulturowych i przynależności narodowej. Na terenie Polski podczas II wojny światowej w latach 1939-1945 zagrabiono, zniszczono lub wywieziono kilkaset tysięcy dzieł sztuki. Pałac Hansa Christopha i Herthy von Wietersheim-Kramsta w Morawie (Muhrau) jest ostatnim znanym miejscem przechowywania nieodnalezionego do dziś dzień obrazu Rafaela z 1513 roku – „Portretu Młodzieńca” będącego najsłynniejszym zagrabionym podczas wojny dziełem sztuki w naszym kraju.

Pałac należy obecnie do Fundacji św. Jadwigi prowadzącej działalność społeczną i kulturalną. – Zapraszając artystów na tegoroczne Sympozjum pod tytułem „Było, jest i będzie”, które inspirowane jest tytułem pracy Stanisława Dróżdża, mamy nadzieję na subtelny dialog z miejscem, na nawiązanie do istniejących kontekstów i stworzenie możliwości opowiedzenia o nich poprzez sztukę – mówią organizatorzy.

Fot.: Fundacja św. Jadwigi w Morawie

Podczas Sympozjum odbywały się również odczyty i wykłady zaproszonych teoretyków, Anny Babickiej, Agnieszki Bandury, Juliusza Grzybowskiego, Marty Janochy i Cezarego Wąsa, które zostały zawarte będą w publikacji prezentującej dorobek Sympozjum.

W czwartek 11 września o godzinie 14:00 nastąpiło otwarcie wystawy, której prace można oglądać do 6 października.

(opr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *