Będzie się działo!

wydarzenia 1

wydarzenia 1Dni Świdnicy połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego, Europejski Zlot Caravaningowy, Wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich, Rajd Świdnicki, Dni Papieskie, Festiwal Teatru Otwartego, Miasto Dzieci, Dni Gór oraz dwie zupełnie nowe propozycje: Pracownia miast oraz Kongres Turystyki Polskiej. To najważniejsze imprezy realizowane i współorganizowane przez Miasto Świdnica oraz Świdnicki Ośrodek Kultury w 2015 roku.

Dni Świdnicy połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego, Europejski Zlot Caravaningowy, Wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich, Rajd Świdnicki, Dni Papieskie, Festiwal Teatru Otwartego, Miasto Dzieci, Dni Gór oraz dwie zupełnie nowe propozycje: Pracownia miast oraz Kongres Turystyki Polskiej. To najważniejsze imprezy realizowane i współorganizowane przez Miasto Świdnica oraz Świdnicki Ośrodek Kultury w 2015 roku.

wydarzenia 1

Nadchodzi nowe

Z kulturalnej mapy miasta zniknęły dwa wielkie wydarzenia: Festiwal Reżyserii Filmowej oraz Kongres Regionów. W zamian za to władze zaproponowały świdniczanom coś innego. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Pracownia miast. To dwudniowe wydarzenie, w ramach którego odbędą się warsztaty oraz konferencje, zostanie zorganizowane w czerwcu. – Jest to impreza, która z jednej strony ma promować Świdnicę, a z drugiej ma być pretekstem do porozmawiania o różnych problemach dotyczących takich miast jak nasze – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. – Spodziewamy się gości i ekspertów. Projekt będzie też mocno związany z lokalnymi samorządami i realizowany przy ich aktywnym udziale.Do Świdnicy zjadą naukowcy, biznesmeni, urzędnicy, samorządowcy, artyści, działacze społeczni, dziennikarze, by rozmawiać o przyszłości ich miasta i o tym, co zrobić, by żyć w nim lepiej. – W pierwszym temacie zajmiemy się tym, jak mają wyglądać średnie miasta, by ludzie młodzi chcieli w nich osiąść i zakładać rodziny, a w drugim porozmawiamy o samorządzie i przedsiębiorczości. Uważam, że to właśnie rozwój przedsiębiorczości jest siłą napędową miasta – dodaje prezydent Świdnicy. Organizatorem wydarzenia będzie Agora oraz Gazeta Wyborcza.

Drugą dużą dwudniową imprezą będzie Kongres Turystyki Polskiej, który odbędzie się w Świdnicy w październiku pod patronatem medialnym czasopisma Voyage. Partnerami tego przedsięwzięcia będą m. in.: Związek Miast Polskich, Izba Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej i Dolnośląska Izba Turystyki. – Obecnie trwają rozmowy z kolejnymi partycypantami i ustalane są szczegóły współpracy – informuje Ewa Dryhusz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – W programie przewidziano m. in.: sesje plenarne, panele dyskusyjne, warsztaty, seminaria, wycieczki pokazujące dobre praktyki w promocji turystyki oraz prezentacje ofert handlowych firm i samorządów.

Prezydent Beata Moskal – Słaniewska liczy na duże zainteresowanie i wymianę doświadczeń uczestników Kongresu. – Liczymy na czynny udział w Kongresie naszych lokalnych hotelarzy, restauratorów oraz osób związanych z branżą turystyczną – mówi.

To już było

Z kontynuowanych w mieście dużych imprez zostaje Rajd Świdnicki-Krause, który odbędzie się od 24 do 26 kwietnia. Jego organizatorem jest Automobilklub Sudecki, przy znaczącym wsparciu Miasta Świdnicy. Rajd jest corocznie jedną z eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i odbywa się na drogach powiatu świdnickiego.

Dużą imprezą będzie również 50. Szlak Grodów Piastowskich zaplanowany na 6-9 maja. Wydarzenie cieszy się uznaniem i popularnością wśród kibiców. Jego międzynarodowa rywalizacja rozgrywa się corocznie również w Świdnicy, gdzie w tym roku zorganizowany zostanie start i meta wyścigu. – Będziemy nie tylko kibicować, ale też się wspólnie bawić. Przewidziane są zawody dla dzieci i kółeczko dla vipów – mówi prezydent Świdnicy.

Od 14 do 18 maja zaplanowano Dni Papieskie, cykl imprez upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II. W programie wystawy, konkursy recytatorskie, multimedialne, spektakl teatralny „Brat gorszego brata” w wykonaniu aktorów z Krakowa, rajd rowerowy oraz koncerty: ks. Jakuba Bartczaka i Lidii Michałuszek. – Dla szerokiej publiczności w kościele na os. Młodych odbędzie się również bezpłatny koncert Eleni – zaznacza Beata Moskal-Słaniewska.

Nie zabraknie 54. Europejskiego Zlotu Caravaningowego Europa Rally. Od 21 do 25 maja Świdnica będzie jego gospodarzem. – Spodziewany się wielu gości z Europy, a może i ze świata. Po raz pierwszy w historii międzynarodowych zlotów organizacja tej wyjątkowej imprezy obędzie się na Dolnym Śląsku, a jej organizatorem będzie Automobilklub Sudecki sfederowany w Polskim Związku Motorowym oraz Miasto Świdnica – mówi pani prezydent.

Od 19 do 21 czerwca świdniczanie będą się bawić na Dniach Świdnicy, tym razem w świdnickim Rynku przy zespołach Afromental, Golec uOrkiestra i Classic. Wydarzenie będzie połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego organizowanego wraz z Nadleśnictwem Świdnica i Stawami Milickim. Na odwiedzających świdnicką starówkę będą czekały liczne konkursy, zabawy dla najmłodszych i degustacja regionalnych potraw.

Władze miasta postanowiły nie likwidować Miasta Dzieci, które w ubiegłym roku odbyło się w Świdnicy po raz pierwszy. – Obecnie trwają przygotowania do drugiej edycji. Jest to projekt dydaktyczno-wychowawczy skierowany do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, rekrutowanych przez szkoły należące do miasta Świdnica oraz skierowane przez świetlice środowiskowe i domy dziecka, a także przez gminę Świdnica. Ostateczny termin jeszcze nie został dokładnie określony, na pewno będą to miesiące letnie-wakacyjne. W ciągu dwóch tygodni blisko 600 uczestników będzie przebywało bezpłatnie na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – informuje rzecznik prasowy.

Tradycyjnie od 3 do 5 lipca po raz 18. zostanie zorganizowany Festiwal Teatru Otwartego z nastawieniem na bezpłatne spektakle uliczne. – Rozmawiamy z Kijowem i z najlepszymi teatrami, które zgłaszają nam swoje propozycje – mówi Bożena Kuźma, p.o. dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury. Dla młodzieży nie zabraknie też przeglądu muzycznego „Truskawka”, który odbędzie się w plenerze w lipcu oraz ósmej edycji „Okiem Młodych” – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych, połączonego po raz pierwszy z Dniami Fotografii. – W tym roku wydarzenie będzie pod kątem czeskim. Na 99 proc. swój udział zgłosił Mariusz Szczygieł, który przyjedzie do Świdnicy promować swoją najnowszą książkę, na podstawie której został nakręcony film dokumentalny – zdradza Kuźma.

Od 14 do 18 października na miłośników słowa pisanego czeka festiwal literacki „Cztery Żywioły Słowa”, mający na celu ukazanie związków literatury z innymi dziedzinami sztuki.

W listopadzie tradycyjnie odbędą się Dni Gór. Oprócz znanych himalaistów gościem specjalnym będzie znana podróżniczka Martyna Wojciechowska.

W grudniu tradycyjnie już po raz 9. miasto zorganizuje Świdnicką Kolędę z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.

Trwa również ustalanie terminów dla imprez tj.: Sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej połączone z prezentacjami historycznych regimentów, wstępnie zaplanowane na maj/czerwiec oraz VIII rekonstrukcji historycznych bitew, wstępnie zaplanowanych na wrzesień/październik – dodaje p.o. dyrektora.

Co jeszcze w kulturze?

Jak zapewnia Bożena Kuźma, ŚOK bez przerwy otrzymuje telefony z propozycjami teatralnymi i muzycznymi. – Na początek, 1 kwietnia w katedrze świdnickiej odbędzie się piękny ponad 100-osobowy koncert „Pasja wg Św. Mateusza” autorstwa metropolity Hileriona Ałfiejewa, 14 kwietnia o godz. 17.00 w sali teatralnej wystąpi 70-osobowa Orkiestra Dęta z w Belgii, a 3 maja o godz. 18.00 w sali teatralnej ŚOK z okazji swojego 25-lecia zagra zespół Raz Dwa Trzy – wymienia Bożena Kuźma. Ponadto 19 kwietnia o godz. 19.00 w sali teatralnej po raz pierwszy do Świdnicy przyjedzie Krystyna Janda z monodramem pt. „Shirley Walentine”. – Bardzo się cieszę, ponieważ udało się pozyskać sponsorów na nie małą kwotę 10 tys. zł, żeby bilet był dostępny dla szerszej grupy społecznej czyli w kwocie 60 zł, a nie jak początkowo planowano w cenie 100 zł – informuje.

Nie zabraknie Świdnickich Śród Literackich. W maju zaplanowano spotkanie z poetami: Jerzym Kronholdem i Jarosławem Borowskim.

– Będzie też Salon Poezji na wzór tego krakowskiego, który rozpoczęła Anna Dymna i która ma wgląd na to, co się dzieje w Świdnicy, ponieważ my kontynuujemy jej dzieło – wyjaśnia pani Bożena. – Udało nam się do Świdnicy zaprosić balet ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska grupa baletowa Ballet Magnificati 23 maja zaprezentuję sztukę „Nadzieja pośród cierpienia”.

Czas na teatr

Przez cały rok w Świdnickim Ośrodku Kultury realizowany jest projekt Alchemia Teatralna. – Przygotowujemy się z czytanym spektaklem napisanym przez świdniczankę Mariolę Mackiewicz– mówi Bożena Kuźma. 27 marca w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru odbędzie się akcja flash mob, 7 i 8 kwietnia otwarte warsztaty improwizacji poprowadzi aktor Teatru Narodowego w Warszawie Oskar Hamerski, a 8 i 9 maja pisania dramatu nauczy Mateusz Pakuła, polski dramatopisarz i dramaturg. – Od 10 do 14 września będzie w Świdnicy bardzo piękna impreza „Czas na teatr – Teatr na czasie”. To cykl wydarzeń teatralnych, którego celem jest pokazanie form artystyczno-edukacyjnych. Będą konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, spektakle, performance i dyskusje – wymienia Bożena Kuźma.

Gratka dla kinomanów

Jak zaznacza Beata Moskal-Słaniewska, w przedstawionym na konferencji kalendarzu imprez nie pojawiło się wiele wydarzeń. – Nie ma np. Nocy Jazzowych, ponieważ organizator Artur Janicki jeszcze nie potwierdził, w jakim terminie będą się one odbywać – wyjaśnia. – Nie mamy także skonkretyzowanych imprez filmowych, bo wciąż prowadzimy rozmowy z T-Mobile Nowe Horyzonty, z panem Romanem Gutkiem. Dwa projekty, które chcielibyśmy zorganizować to Akademia dla dzieci i młodzieży czyli dwuletni cykliczny program, który ma przypomnieć czym jest kino i pokazać jego historię, a drugi bardzo ciekawy projekt pokazania nieodpłatnie 15 najbardziej wartościowych filmów ostatnich lat – informuje prezydent Świdnicy.

ŚOK planuje również reaktywować imprezę „Kino ze smakiem” ze Stowarzyszeniem Kobiet w Świdnicy. – Chcemy stworzyć cykl imprez weekendowych, gdzie zaprosimy gwiazdy – reżyserów lub aktorów i przedstawimy ich dorobek artystyczny – dodaje Bożena Kuźma.

Przede wszystkim edukacja

ŚOK stawia też na edukację. – Rozpoczynamy cykl koncertów „Klasyka dla smyka” dla całych rodzin, z naciskiem na dzieci. To będą quizy, poznawanie instrumentów oraz mini koncert dla najmłodszych – informuje p.o. dyrektora. – Od września do czerwca będziemy startować z edukacją filmową dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Oprócz tego wystawy fotograficzne i plenery malarskie. Jestem zasypywana propozycjami. Między innymi planujemy koncerty Ewy Błaszczyk, Meli Koteluk czy Dawida Podsiadło.

Jak zaznacza pani prezydent, dużo imprez będzie nieodpłatnych. – To wszystko dzięki temu, że do tegorocznego budżetu Świdnickiego Ośrodka Kultury dołożyliśmy na początku tego roku 230 tys. zł, a dla Miejskiej Biblioteki Publicznej 80 tys. zł z przeznaczeniem na różnego typu działania z zakresu kultury i edukacji. Chcemy też mocniejszy akcent położyć na teatr i na różnego rodzaju imprezy filmowe. Chcemy też pomóc ruchom amatorskich i stworzyć im lepsze warunki do rozwijania swoich pasji i talentów – mówi Beata Moskal-Słaniewskai zapewnia: – Nie rezygnujemy z żadnej wartościowej imprezy, która w świdnickim kalendarzu istniała.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 12/2015 „Wiadomości Świdnickich”

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *