Będzie obwodnica Świdnicy?

konf8 2 01

konf8  2  01Choć projekt budowy świdnickiej obwodnicy wymaga poprawek, to wszystko wskazuje na to, że trafi na listę oczekujących inwestycji na lata 2014-2023 i zostanie zrealizowany. Tak wynika z rozmów jakie przeprowadzono podczas konferencji 17 marca.

Choć projekt budowy świdnickiej obwodnicy wymaga poprawek, to wszystko wskazuje na to, że trafi na listę oczekujących inwestycji na lata 2014-2023 i zostanie zrealizowany. Tak wynika z rozmów jakie przeprowadzono podczas konferencji 17 marca.

konf8  2  01

 

O przyszłości drogi krajowej nr 8, jej modernizacji i planowanych działaniach zwiększających bezpieczeństwo kierowców, rozmawiali 17 marca Zbigniew Rynasiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i Pełnomocnik Rządu ds. Zarządzania Infrastrukturą Drogową oraz Cezary Przybylski,Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W konferencji uczestniczyli również: Robert Radoń, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, posłowie na Sejm RP: Monika Wielichowska, Ewa Drozd, Robert Jagła oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Głównym tematem spotkania była modernizacja krajowej „ósemki”, na którą zarezerwowano ponad 1,5 mld zł. Te środki zostaną zabezpieczone w budżecie państwa i przeznaczone Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zarządzającej trasami krajowymi. Jednocześnie przedstawiono plan budowy dróg ekspresowych S3 i S5 realizowanych już na Dolnym Śląsku, a także obwodnic dolnośląskich miast ujętych w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Chodzi tu między innymi o obwodnice Wałbrzycha, Świdnicy, Oławy i Głogowa. Zarówno wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, jak i Robert Radoń, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu zapewniali, że najważniejsze inwestycje z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa województwa będą realizowane.

Jak wynika z ustaleń i deklaracji Pełnomocnika Rządu, znacznie szybciej powinny rozpocząć się prace przy obwodnicach Wałbrzycha i Świdnicy. Najbardziej zaawansowaną dokumentację i najlepsze przygotowanie do realizacji ma Wałbrzych. Do końca roku powinny być zabezpieczone środki na ten cel między innymi z programu Infrastruktura i Środowisko. Budowa południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy powinna ruszyć w następnej kolejności, znacznie szybciej niż modernizacja S8 – mówi Robert Jagła, poseł na Sejm RP, uczestniczący w zespole roboczym w sprawie kluczowych dolnośląskich inwestycji drogowych. – Złożone deklaracje, mają silne umocowanie w zakończonych niedawno konsultacjach społecznych w sprawie rządowego „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”, w których Dolny Śląski okazał się najbardziej aktywnym regionem. Spośród ok. 40 tysięcy wniosków złożonych do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, aż 6 tysięcy dotyczyło drogi krajowej nr 8, a ponad 4 tysiące obwodnicy Świdnicy – podkreśla parlamentarzysta.

Projekt świdnickiej południowo-zachodniej obwodnicy, który został opracowany około 10 lat temu, lekko się przedawnił i wymaga aktualizacji, a także dopracowania w kwestii dopasowania do obowiązujących obecnie przepisów. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, że obwodnica będzie wpisana na listę oczekujących inwestycji, to wszystko na to wskazuje. Decyzję poznamy nie wcześniej niż z końcem maja lub początkiem czerwca.

 Czytaj też: http://wiadomosci.swidnickie.pl/wiadomosci-24/1-wiadomosci24/18179–do-warszawy-po-obwodnic-widnicy

MM

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *