Bądź Bezpieczny na Drodze = Bądź Widoczny

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy apelują o ostrożność i rozwagę na drogach, głównie kiedy aura nie sprzyja, na ulicy jest ślisko i szybko robi się ciemno.

Każdemu uczestnikowi ruchu drogowego powinna towarzyszyć świadomość tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od widoczności. Szczególnie o tą widoczność należy zadbać w okresie jesienno-zimowym kiedy to szybko zapada zmierzch, a warunki pogodowe nie sprzyjają. Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują do pieszych, do rowerzystów o rozwagę i korzystanie z elementów odblaskowych.

Gdy pada deszcz czy śnieg, jest ślisko to o wypadek nietrudno. Nieraz kończy się na niegroźnej stłuczce, czasem jednak dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym są ranni, a czasem niestety i zabici. Wielu z tych wypadków, czy kolizji można by uniknąć. O bezpieczeństwo musi jednak zadbać każdy uczestnik ruchu drogowego. Przestrzeganie przepisów drogowych to obowiązek każdego- kierowców, rowerzystów i pieszych.

W niesprzyjających warunkach drogowych szczególnie ważna staje się nasza widoczność. Kierowca samochodu musi pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego auta. Przed rozpoczęciem jazdy powinien upewnić się, czy auto nie ma przypadkiem uszkodzonych, zużytych lub źle działających świateł. Jest to niezwykle ważne, szczególnie podczas jazdy wieczorem i nocą. O tym, że jest to bardzo istotny element, mający ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, nikogo nie trzeba przekonywać.

Podobnie jest z pieszymi i użytkownikami jednośladów – po przecież im bardziej będą widoczni na drodze, tym będą bardziej bezpieczni. Kiedy tak szybko zapada zmierzch, warto zadbać o umieszczenie na swoich ubraniach dodatkowych elementów odblaskowych. Dotyczy do zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dla innych użytkowników dróg osoba w kamizelce, czy w opaskach odblaskowych jest o wiele bardziej widoczna, niż osoba bez tych elementów. W ten sposób chronimy się przed ewentualnymi następstwami zdarzeń drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *