Atom String Quartet zagra w Świdnicy

Wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie Atom String Quartet zagra w Świdnicy. Koncert odbędzie się w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych.

atom_string

Atom String Quartet to wielokrotnie nagradzany zespół, otrzymał aż dwa Fryderyki.

Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, „tych czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu” (jak określił członków zespołu Jan „Ptaszyn” Wróblewski), stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.

W 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kolejny album, „Places”, wydany w 2012 roku nakładem wytwórni Kayax otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku – Muzyka Jazzowa”.

Ponadto Atom String Quartet otrzymał Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii Nowa Nadzieja oraz Złote Gęśle na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

W październiku br. roku zespół został wyróżniony nagrodą „Mateusze Trójki 2015” przyznawaną przez Akademię Muzyczną Trójki złożoną z dziennikarzy Programu 3 Polskiego Radia.

Zespół otrzymał nagrodę w kategorii „Muzyka Jazzowa – WYDARZENIE”, za, jak czytamy w uzasadnieniu, „niezwykły koncert w Trójce w maju 2014 roku i błyskawiczną międzynarodową karierę czterech niezwykle utalentowanych wiolinistów, z których każdy jest improwizującym muzykiem jazzowym”.

We wrześniu 2015 roku, nakładem firmy Kayax, ukazał się trzeci album kwartetu „AtomSPHERE”, na którym znalazły się autorskie kompozycje wszystkich muzyków zespołu, a także opracowania utworów Witolda Lutosławskiego oraz Zbigniewa Seiferta. Album ten był nominowany do nagrody „Fryderyk” 2016 w kategorii „Album roku muzyka jazzowa”.

W czerwcu 2016 roku Atom String Quartet otrzymał nagrodę Grand Prix Jazz Melomani w kategorii „Zespół roku”.

Koncert odbędzie się 15 listopada o godzinie 19.00 w świdnickim Klubie Bolko. Bilety kosztują 25 złotych w przedsprzedaży oraz 30 złotych w dniu koncertu. Są do nabycia w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy.

fot. okładkowe Stefan Curta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *