Akcja edukacyjna świdnickiej Straży Miejskiej

„Razem dbajmy o nasze miasto” – to hasło przyświecało świdnickim strażnikom miejskim, którzy przygotowali akcję edukacyjno – informacyjną dla świdniczan. Już dzisiaj ulotki dotyczące sprzątania po swoich psach, a także informujące, że palenie śmieci szkodzi, trafiły do części mieszkańców naszego miasta. Pojawią się one także na słupach ogłoszeniowych, wiatach przystankowych, tablicach informacyjnych przy ogrodach działkowych, rozdawane będą przez strażników miejskich podczas patroli pieszych i rowerowych. Będą one również wykorzystywane podczas spotkań z mieszkańcami oraz w ramach zajęć prowadzonych przez Straży Miejską w szkołach i przedszkolach.

Sprzątanie po czworonogach to obowiązek właścicieli przez cały rok, ale problem powraca szczególnie wiosną, stąd też akcja ,,Dziękuję, że po mnie sprzątasz”, która ma uczulić mieszkańców na ten problem.

Chcemy wyczulić właścicieli psów, że sprzątanie po zwierzętach to obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale też dbanie o środowisko i porządek w mieście – mówi Jacek Budziszewski, strażnik miejski, koordynator akcji. Dodaje, że strażnicy będą działać prewencyjnie i pouczać właścicieli czworonogów, choć w takich przypadkach mogą ukarać mandatem i to wynoszącym nawet 500 zł.

Wiosenne porządki na działkach rozpoczęły się już na dobre. I jak co roku pojawia się również problem z zeschniętymi liśćmi i starymi gałęziami. Nie wolno ich palić. Jak więc pozbyć się odpadów zielonych? – odpowiada dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami, Tomasz Jaworski:

Każdy działkowiec musi mieć kompostownik. Na podstawie dodatkowej opłaty istnieje również możliwość odbioru odpadów zielonych i gałęzi przez świdnicki Zakład Oczyszczania Miasta. Za kwotę 7 złotych można zakupić worek o pojemności 120 litrów, który przekazany zostanie do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. 

Pamiętajmy, że „Palenie śmieci szkodzi wszystkim” – to hasło pojawiło się na ulotkach, które są kolportowane przez strażników miejskich. Osoba, która spala odpady zielone, liście i gałęzie na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł.

– Chcemy jednak rozmawiać ze świdniczanami, przekonywać ich, że razem możemy dbać o czystość naszego miasta. Uczulić ich, że warto zwracać uwagę sąsiadom, którzy nie dbają o nasze wspólne otoczenie. Przypominamy i edukujemy, uświadamiamy że palenie śmieci szkodzi, a po swoim czworonogu należy sprzątać – dodaje komendant Straży Miejskiej, Jan Łętowski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *