Pieniądze na zabytek przekazane

Nie tylko parafie z terenu gminy Żarów otrzymają dotacje z budżetu gminy Żarów na renowację zabytków. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej żarowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów – informuje Magdalena Pawlik z żarowskiego magistratu.

zarow promesa

W tym roku, po raz pierwszy dotację otrzymali także właściciele zabytkowego młyna w Siedlimowicach Iwona i Witold Markiewiczowie, którzy pieniądze przeznaczą na przeprowadzenie prac konserwatorskich odsiewacza ramowego dwuskrzyniowego. – Młyn w Siedlimowicach to perełka naszej wsi, unikatowe miejsce, z którym związani są mieszkańcy naszej miejscowości. Dlatego serdecznie zachęcamy wszystkim do odwiedzenia naszego niezwykłego zabytkowego młyna. To stary obiekt, a w nim pracujące stare maszyny, które są jedyne w swoim rodzaju. Dbamy o nie i konserwujemy je w odpowiedni sposób. Pieniądze, które otrzymamy z budżetu gminy Żarów zostaną przeznaczone na konserwację właśnie jednej z zabytkowej maszyn – mówił Witold Markiewicz właściciel zabytkowego młyna w Siedlimowicach.

Burmistrz Leszek Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny i radny Rady Miejskiej Mieczysław Myrta wręczyli promesę na udzielenie dotacji na ręce Witolda Markiewicza właściciela zabytkowego młyna w Siedlimowicach. Promesa opiewa na kwotę 3.575 złotych. – Cieszę się, że jako gmina możemy pomagać w pracach konserwatorskich. W tym roku będziemy wspierać nie tylko parafie z terenu gminy, ale także nasz zabytkowy młyn w Siedlimowicach. To historyczny zabytek, który stanowi wielką wartość także dla mieszkańców naszej gminy, a naszym wspólnym obowiązkiem jest wspólna troska o jego przetrwanie – gratulował burmistrz Leszek Michalak.

Dotacje z budżetu gminy Żarów na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów otrzymają jeszcze parafie w Wierzbnej, Bukowie, Imbramowicach i Mrowinach. W tym roku na prace konserwatorskie zabytków burmistrz Leszek Michalak przeznaczył 130 tysięcy złotych z budżetu gminy Żarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *