100 dni na 100-lecie odzyskania niepodległości

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, Młodzieżowa Rada Miasta, urzędnicy, społecznicy, władze samorządowe i radni spotkali się na pierwszym roboczym spotkaniu społecznego komitetu, którego celem jest opracowanie programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy zebrani byli zgodni – to będzie wyjątkowe święto dla każdego mieszkańca powiatu świdnickiego.

W tym roku obchody najważniejszego święta państwowego nie ograniczą się jedynie do dnia 11 listopada. Program uroczystości będzie rozciągnięty w czasie, obejmować będzie wiele wydarzeń towarzyszących, których wspólnym mianownikiem ma być niepodległość. Prace nad jego szczegółowymi założeniami rozpoczął, specjalnie powołany do tego przez Prezydent Świdnicy, komitet społeczny. W jego skład weszły organizacje społeczne, polityczne, religijne i kulturalne, dla których obchody tego wydarzenia są niezwykle ważne.

Chcemy, by te obchody były w naszym mieście szczególne. Chcemy, by była to okazja do przypominania historii i naszych wspólnych wartości. Ale marzy nam się, by było to święto radosne, integrujące. To jedna z najważniejszych rocznic jaką dane nam będzie obchodzić w życiu. To nie tylko rocznica historyczna, to także okazja do rozmowy o patriotyzmie, wartościach i o tym co powinno nas łączyć – podkreślała podczas spotkania Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.

Pierwsze spotkanie komitetu zaowocowało kilkoma ciekawymi pomysłami m.in. stworzenie śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, organizacja Balu Niepodległości, wydanie okolicznościowej monety, budowa trwałego pomnika bądź pamiątkowej tablicy czy biało-czerwony festyn dla mieszkańców. To, które z pomysłów znajdą się w ostatecznym programie obchodów, zostanie wypracowane na kolejnych spotkaniach komitetu. Swoje propozycje i programy opracowały już wcześniej miejskie jednostki – Świdnicki Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Jedno jest pewne, Święto Niepodległości trwać będzie co najmniej 100 dni. W ich trakcie odbędą się mniejsze i większe wydarzenia dla różnych grup społecznych.

Nie zamykamy swoich drzwi przed nikim. Nie ważne, jakie dana osoba czy organizacja wyznaje poglądy polityczne czy religijne. Jeżeli ktoś chce świętować to wyjątkowe wydarzenia w sposób szczególny i ma na to ciekawy pomysł, to zapraszamy do współpracy. Nasza robocza grupa jest otwarta. Jeśli macie Państwo ciekawe pomysły, zapraszamy do Urzędu Miejskiego do Referatu Kultury – mówiła Joanna Trojan-Skała, koordynator obchodów (email: j.trojan-skala@um.swidnica.pl, tel: 74 856 28 36).

Rocznica odzyskania niepodległości wiąże się także z rocznicą przyznania kobietom w Polsce czynnych praw wyborczych. Nasz kraj był jednym z pierwszych w Europie, którego władze zdecydowały się na emancypację kobiet w życiu politycznym i społecznym. To szczególne wydarzenie będzie towarzyszyć uroczystościom niepodległościowym, a swój patronat nad tym właśnie jubileuszem obejmie osobiście prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Do świętowania stulecia praw wyborczych w Polsce chcę zaprosić wszystkie aktywne i twórcze kobiety z powiatu świdnickiego – zadeklarowała prezydent miasta.

Mateusz Jadach

Biuro Prezydenta Miasta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *