Nowa książka Wydawnictwa „Errata”. Tym razem Jaworzyna Śląska

W sprzedaży jest już kolejna pozycja książkowa Wydawnictwa „Errata” – album „Miasto i gmina Jaworzyna Śląska na dawnych pocztówkach”.

Album Jaworzyna

Książka jest kolejną pozycją w serii. Wcześniej ukazały się „Świdnica na dawnych pocztówkach”, „Powiat na dawnych pocztówkach”, „Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach” i „Wałbrzych na dawnych pocztówkach”.

Tym razem w albumie znalazło się prawie 300 starych pocztówek z widokami Jaworzyny i miejscowości z terenu gminy Jaworzyna Śląska. To pierwsza tak obszerna publikacja przedstawiająca miasto Jaworzyna Śląska w obecnych granicach administracyjnych oraz miejscowości gminy, na pocztówkach wydanych w okresie od ostatniej ćwierci XIX wieku do chwili zakończenia drugiej wojny światowej.

– Album podzielony został na dwie części, pierwszą – prezentującą widoki miasta i drugą – z widokami miejscowości z terenu gminy. W przeciwieństwie do niektórych innych obszarów, w odniesieniu do Jaworzyny Śląskiej zachowała się do dnia dzisiejszego całkiem pokaźna liczba pocztówek. Oczywiście w albumie, ze względu na jego objętość musiano dokonać pewnego wyboru zamieszczonych pocztówek, dają jednak one pewien pogląd na dawny wygląd miasta i okolicznych miejscowości – mówi prezes wydawnictwa Ewa Cuban.

Mimo, iż sama Jaworzyna Śląska istnieje dopiero od połowy XIX wieku, w oparciu o zamieszczone w albumie pocztówki możemy prześledzić, jak zmieniało się miasto w ciągu ostatnich ponad 150 lat. Podpisy pod pocztówkami tłumaczone są na język niemiecki i angielski.

– W przygotowaniu są kolejne dwa albumy, których ukazanie się jest zaplanowane na styczeń i luty przyszłego roku. Tytułów na razie nie zdradzę, ale zapewniam, że znajdzie się w niej całkiem pokaźna ilość prawdziwych „perełek” – mówi autor opracowań Andrzej Dobkiewicz.

Album ukazał się pod patronatem burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza.

– To pierwsza taka publikacja w historii miasta i gminy, która pozwala odbyć nam swoistą podróż w czasie i poznać wygląd miejscowości na obrazach, nierzadko sprzed ponad wieku.

Chociaż sama Jaworzyna Śląska, jest miastem założonym nieco ponad 150 lat temu, pozostałe miejscowości swoją historią sięgają głęboko w średniowiecze. To właśnie bogata historia ziemi jaworzyńskiej sprawia, że warto ją poznać. Odnajdując miejsca i obiekty, niegdyś istniejące na terenie gminy lub porównując ich stan zachowania, mimowolnie staną się Państwo badaczami historii, poznającymi przeszłość naszej małej Ojczyzny. A jest to ważne. Parafrazując słowa wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego – jeżeli nie będziemy szanować swej przeszłości, nie będziemy zasługiwać na szacunek teraźniejszości i nie będziemy mieć prawa do przyszłości – pisze we wstępie do albumu Grzegorz Grzegorzewicz.

Książkę można nabyć w świdnickiej księgarni „Eureka” oraz w redakcji „Wiadomości Świdnickich”.

(BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *