Żywioły opanowały Świdnicę (FOTO)

Wystartowały Cztery Żywioły Słowa. W pierwszym dniu literackiego festiwalu świdniczanie mieli okazję posłuchać utworów poetyckich Mieczysława Jaska oraz wziąć udział w spacerze tematycznym przygotowanym przez Barbarę Elmanowską.

Nie przez przypadek V edycję festiwalu otworzyły te dwa wydarzenia. Jesienna aura i zbliżający się dzień Wszystkich Świętych skłania nas do zadumy nad przemijaniem i ulotnością doczesnego życia. Szczególnie czuli w tej materii bywają artyści, którzy w swoich dziełach wbrew upływającemu czasowi uwieczniają rzeczywistość – i dlatego w pierwszym dniu organizatorzy oddali hołd tym, których nie ma już pośród nas, a którzy współtworzyli świdnicką kulturę.

Z balonu Świdnickiego Ośrodka Kultury młodzi recytatorzy pod opieką Mariusza Kozłowskiego czytali wiersze Mieczysława Jaska, świdnickiego poety, autora m.in. pięknych lirycznych portretów naszego miasta, składających się na jeden z jego tomików – „Kolorowe krynoliny baroku”. Dodatkowo upamiętniono poetę, wydając okolicznościową widokówkę z fragmentem jego wiersza oraz obrazem autorstwa Roberta Kukli.

Następnie publiczność literacka została zaproszona na krótkie spotkanie z Barbarą Elmanowską, autorką publikacji „Czarny Pegaz”, które zainicjowało spacer tematyczny śladami zmarłych świdnickich artystów po cmentarzu przy al. Brzozowej. Uczestnicy spaceru odwiedzili groby m.in. Antoniego Brade, Mieczysława Kozara-Słobódzkiego czy Tadeusza Gadomskiego.

To dopiero początek festiwalu i początek atrakcji. Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia. W drugim dniu zaplanowano spotkania autorskie z lokalnymi pisarzami w świdnickich liceach, a po południu przeniesiemy się do Klubu Łaźnia, gdzie odbędą się warsztaty pisarskie, spotkania z pisarzami, Bitwa na 7 Słów i happening. Wieczorem natomiast zapraszamy na prawdziwą ucztę literacko-muzyczną – spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim, główną gwiazdą tegorocznego festiwalu, które poprowadzi Wojciech Koryciński. Po spotkaniu odbędzie się Turniej Jednego Wiersza i koncert lidera „Świetlików” (koncert odbędzie się w ramach zaprzyjaźnionego z Czterema Żywiołami Słowa wrocławskiego festiwalu PreTexty).

Foto:J.Rękas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *