Zmiany w PIT

pit

pitKażdego roku zmieniają się przepisy, które regulują sposób rozliczania i składania zeznań podatkowych. Od stycznia b.r. część podatników może złożyć swój PIT tylko i wyłącznie przez Internet. Rodziny wielodzietne też powinny zwrócić uwagę na zmiany, bo od tego roku dostaną więcej pieniędzy.

Każdego roku zmieniają się przepisy, które regulują sposób rozliczania i składania zeznań podatkowych. Od stycznia b.r. część podatników może złożyć swój PIT tylko i wyłącznie przez Internet. Rodziny wielodzietne też powinny zwrócić uwagę na zmiany, bo od tego roku dostaną więcej pieniędzy.pit

Masz dużo dzieci? Dostaniesz więcej

Zmiany w uldze na dzieci są kolejnym, po wydłużeniu urlopu rodzicielskiego, elementem polityki prorodzinnej. – Dodatkowo promują one legalne zatrudnienie, bowiem tylko tak zatrudnione osoby uzyskają zwrot podatku i zapłaconych składek społecznych i zdrowotnych – mówi Krystyna Bobrowicz–Walkowska, p.o. naczelnika US w Świdnicy. Na większe ulgi mogą liczyć rodzice więcej niż dwójki dzieci. Mając trójkę dostaną 166,67 zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że ulga prorodzinna jestodliczona od podatku wykazanego w zeznaniu, a gdy ten jest mniejszy od wysokości należnej ulgi, nieodliczona jej część też może być wykorzystana lecz jest limitowana i nie może przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenie społeczne oraz kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne. To oznacza, że nie zawsze dostaniemy „do ręki” tyle, ile wynosi ulga. – Jeżeli wysokość ulgi prorodzinnej przekraczać będzie te trzy wielkości podatek, składki na ubezpieczenie społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne – wówczas nie podlega już wykorzystaniu – tłumaczy naczelnik.

 

Zmiany w ulgach na dzieci. Zwiększone zostały limity na trzecie i kolejne dziecko:

– na pierwsze i drugie dziecko pozostaje 92,67 zł miesięcznie, tj. 1.112,04 zł rocznie

– na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie, tj. 2000,04 zł rocznie

                               – na czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł miesięcznie, tj. 2700,00 zł rocznie.

 

PIT przez internet

Od 1 stycznia 2015 roku większość deklaracji podatnicy i płatnicy podatków PIT i CIT muszą dostarczyć do urzędów skarbowych przez internet. Pracodawcy zatrudniający powyżej pięciu pracowników są zobowiązani przesłać informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40 oraz deklaracje PIT-4R i PIT-8AR – za rok 2014 do właściwego urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą środków elektronicznych. – Warto zauważyć, iż płatnicy zatrudniający pięciu i mniej pracowników, przesyłający powyższe dokumenty przez internet mają wydłużony czas na rozliczenie z urzędem skarbowym, tj. do 2.3.2015r. Natomiast podatnicy, którzy skorzystają z tradycyjnej, papierowej formy dokumenty te muszą złożyć już do 2.2.2015 – ostrzega Krystyna Bobrowicz–Walkowska. Nowe rozwiązania powiązane są ściśle z realizacją projektu e-Deklaracje 2, który zmierza do usprawnienia wymiany informacji pomiędzy administracją podatkową a podatnikami. Warto więc swoje zeznanie podatkowe wysłać drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu i bez stania w kolejkach. PIT-37 z którego rozlicza się największa liczba Polaków należy złożyć do 30 kwietnia 2015 roku.

 

Paulina Walczewska, foto internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *