Zmiana warty w świdnickim PCK

Mariola Makarska-Janicka została nowym prezesem oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy. Po 15 latach z funkcji prezesa zrezygnował Henryk Rataj, który teraz został wiceprezesem. Sekretarzem zarządu PCK pozostał Krystian Werecki.

PCK 1

Mam wielki zaszczyt, aby w imieniu wszystkich członków PCK podziękować Panu za 15 lat pracy na rzecz naszej organizacji. Chociaż dzisiaj złożył Pan rezygnację z funkcji przewodniczenia zarządowi, to w moich oczach na zawsze pozostanie honorowym prezesem PCK. Cieszy się, że nie odchodzi Pan na emeryturę, ale w miarę możliwości będzie pracował razem z nami. Dziękuję w imieniu własnym, zarządu, ale przede wszystkim w imieniu tych, którzy za Pana czasów wspólnie rozwijali PCK – w imieniu całego zarządu mówił do Henryka Rataja Krystian Werecki.

Henryk Rataj otrzymał honorowy medal PCK z okazji 70-lecia PCK za swoje zasługi na rzecz szerzenia czerwonokrzyskich idei.

Zabierając głos podziękował wszystkim, z którymi współpracował przez te wszystkie lata. Szczególne słowa skierował do Teresy Borek, kierownika biura PCK w Świdnicy. – Dziękuję tym wszystkim, którzy przez te wszystkie lata ze mną współpracowali. Nie odchodzę z organizacji, ale uważam, że przyszedł czas na zmiany. Życzę nowej pani prezes sukcesów, a także mam nadzieję, że będzie lepszym prezesem ode mnie. Zgodnie z Państwa wyborem pozostaję w składzie zarządu, dlatego też obiecuję, że będę w miarę możliwości współpracował i pomagał w realizacji nowych planów – mówił.

Nowa prezes Mariola Makarska-Janicka zapewniała, że postara się tak pracować, aby jej działania i nowo wybranego zarządu spełniały oczekiwania wszystkich. – Będziemy działać w taki sposób, aby organizacja się rozwijała, a jej działalność była doceniana przez mieszkańców naszego rejonu – dodała.

Czas na podsumowanie

Decyzje o zmianie warty podjęto podczas Zjazdu Sprawodawczo-Wyborczego, który odbył się 24 lutego. Był to również czas podsumowań pracy dotychczasowego zarządu. Przez trzy lata, od 2012 do 2015 roku w świdnickim PCK przeprowadzono ogółem 20 akcji edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy, w których udział wzięło 4 275 uczniów, zorganizowano: Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w których udział wzięło 537 osób, zawody z pierwszej pomocy dla gimnazjów, w których udział wzięło 302 uczniów, a także przeprowadzono szkolenia i kursy z pierwszej pomocy, w których przeszkolono 1 241 osób i wyjazdy szkoleniowe dla 70 osób.

W ramach edukacji prozdrowotnej zorganizowano 48 akcji zakończonych konkursami, m.in. ogólnopolską edycję Olimpiady Zdrowego Stylu Życia i Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS.

Członkowie Klubu HDK PCK oddali 905,247 litrów krwi, a w ramach kwest ulicznych zebrano 28 tysięcy 950 złotych 80 groszy i przekazano je na zakup paczek mikołajkowych dla najuboższych dzieci z terenu Świdnicy oraz dopłacano do dożywiania dzieci.

Uważam, że to krótkie sprawozdanie dobrze odzwierciedla działalność PCK w naszym rejonie. Jest to zasługa przede wszystkim wielu wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na działalność na rzecz drugiego człowieka. Za co serdecznie każdemu z osobna dziękuję! – mówi sekretarz Krystian Werecki.

oprac. (BFG), fot. nadesłane

DSC_1574 DSC_1575 DSC_1581 DSC_1584 DSC_1593 DSC_1596

DSC_1618DSC_1605

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *