Złóż wniosek o opiekę wytchnieniową

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy przystąpił do kolejnej edycji programu pod nazwą „Opieka wytchnieniowa”, realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Adresatami programu są dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki.

Do miejsca zamieszkania uczestników programu przychodzi opiekun, który spędza czas z osobą niepełnosprawną, towarzyszy jej, wykonuje przy niej niezbędne czynności. W tym czasie ci, którzy na co dzień zajmują się swoimi najbliższymi, mają czas na wyjście, załatwienie spraw poza domem lub po prostu wypoczynek – mówi Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Uczestnicy projektu mogą skorzystać z profesjonalnej opieki nieodpłatnie do 240 godzin na osobę. Program, którego realizacja zaplanowana jest do 31 grudnia br. skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi (zgodnie z art. 5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, z późn. zm.).

Zainteresowanych udziałem w tej formie wsparcia zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, przy ul. Wałbrzyskiej 15, Franciszkańskiej 7 i Westerplatte 47 oraz telefonicznego kontaktu z panią Moniką Kosterką – nr tel. 74/852 13 27 wew. 13 lub 16.

W ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 Świdnica otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 290 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji zadania wyniesie 360 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *