Złota „Anna”

Miasto Świdnica we współpracy z Mennicą Sudecką wydało okolicznościową monetę z wizerunkiem piastowskiej księżniczki Anny Świdnickiej – czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej. Inspiracją do wydania numizmatu była przypadająca na 2019 rok 680. rocznica jej urodzin oraz obchody tego wydarzenia zorganizowane w dawnej stolicy Księstwa  Świdnicko-Jaworskiego.

Na awersie monety umieszczono wizerunek Anny Świdnickiej, a na rewersie herb Księstwa Świdnickiego, który zobaczyć możemy na Moście Karola w Pradze. Monety wykonywane są z zachowaniem tradycyjnych metod menniczych – stemple grawerowane ręcznie, monety wybijane tłokami menniczymi. – Jest to kolejny ciekawy produkt regionalny, który dołączył do uzupełnianej systematycznie kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi, cieszącej się dużym zainteresowaniem zarówno turystów jak i kolekcjonerów. Moneta z wizerunkiem Anny Świdnickiej będzie również interesującą pamiątką dla fanów serialu „Korona Królów”, w którym Anna – bratanica Bolka II Świdnickiego – późniejsza cesarzowa rzymska oraz jej dwór pojawiają się bardzo często – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Monetę upamiętniającą Annę Świdnicką można zakupić w Rynku w punkcie Informacji Turystycznej. Nabyć ją można w cenie 12 zł za sztukę. Oprócz niej dostępne są w sprzedaży także w cenie 12 zł – znaczki turystyczne z jej wizerunkiem. Do kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi dojdzie niebawem jeszcze jedna moneta – półgrosz świdnicki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *