Zgłoś policji niebezpieczne miejsce (FOTO)

Wiesz, gdzie w Świdnicy najczęściej spotyka się młodzież i pije alkohol? Czy widziałeś, jak w danym miejscu ktoś nagminnie wyrzuca śmieci albo wypala trawy? A może jakieś rejony miasta uważasz za szczególnie niebezpieczne? Teraz możesz to nanieść na specjalną aplikację i w ten sposób poinformować policję. W całym kraju, także w Świdnicy uruchomiono mapę zagrożeń bezpieczeństwa.

policja konferencja mapa zagrożeń (14)

O Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa poinformowano media podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 5 października. Jej szczegóły przedstawił rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już w całej Polsce. Od 5 października mogą z niej korzystać również mieszkańcy województwa świętokrzyskiego oraz dolnośląskiego – poinformował asp. sztab. Grzegorz Oleśkiewicz i dodał, że decyzję o wprowadzeniu takiej mapy poprzedzono konsultacjami społecznymi. – W całym kraju mieszkańcy wypowiadali się na temat najbardziej uciążliwych zdarzeń będących wykroczeniami lub przestępstwami. Na tej podstawie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się wprowadzić takie narzędzie internetowe, aby ułatwić mieszkańcom kontakt z policją i zgłaszanie rozmaitych wykroczeń niewymagających natychmiastowej interwencji.

Internauci mają do wyboru jedną z 25 dostępnych kategorii. To na przykład żebractwo, utonięcia, znęcanie się nad zwierzętami, nieprawidłowe parkowanie, zażywanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Ta aplikacja pomoże policji ustalać miejsca, w jakie mają wybrać się ich patrole. Dzięki informacjom od mieszkańców jest szansa, że funkcjonariuszom uda się szybko złapać wandali niszczących na przykład przystanki autobusowe czy zatrzymać osoby nagminnie wyrzucające śmieci do lasu.

Jak zaznaczył komendant powiatowy policji w Świdnicy nadkomisarz Andrzej Dobies, zgłoszenia dokonywane przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują pilnej interwencji, gdy zagrożone jest życie czy potrzeba natychmiastowego działania policji. – W takich przypadkach należy tak jak do tej pory korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997 – mówił komendant i zaznaczył, aby z tej aplikacji korzystać odpowiedzialnie i nie robić żartów. – Wszystkie niepotwierdzone czy dziwne informacje będą weryfikowane – dodał.

Jak poinformowano redakcję, nie jest to również konkurencja dla zgłaszania interwencji do straży miejskiej. – Dalej będziemy działać na zasadzie współpracy i wspólnego porozumiewania się – zapewnili funkcjonariusze.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

***

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ

Jak zgłosić zagrożenie?

Aby przekazać informację o danym miejscu, gdzie według subiektywnej oceny zgłaszającego dochodzi do niepokojących, naruszających prawo zjawisk, należy wejść na policyjną stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy miejskiej bądź powiatowej. Baner z odnośnikiem do Krajowej Mapy Zagrożeń widoczny będzie na stronie głównej. Za pierwszym razem po uruchomieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa użytkownikowi wyświetli się regulamin serwisu internetowego. Aby skorzystać z możliwości dodania na mapie miejsca zagrożonego konieczne jest zapoznanie się z nim i zaakceptowanie jego zapisów.

Gdy już to uczynimy, pojawi się okno mapy zawierające wszystkie zgłoszenia dodane przez użytkowników serwisu. Korzystając z wirtualnych narzędzi, jakimi dysponuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy zaznaczyć miejsce, którym chcemy zainteresować policję, wskazując rodzaj zagrożenia, jaki według nas w nim występuje. W przypadku problemów z obsługą, zawsze możemy skorzystać z instrukcji, która w wersji cyfrowej znajduje się w serwisie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Takie zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje zostaną następnie sprawdzone przez policjantów.

(źródło policja)

kmzb1 kmzb2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *