Zespół z Indonezji na Straganie Kultury

TUTEJSI, czyli Stragan Kultury w małym mieście to V edycja wydarzenia folkowego, mającego na celu przedstawienie kultury folklorystycznej naszego miasta oraz zespołu zaproszonego z Indonezji. Koncert Galowy już w najbliższy piątek.

 

TUTEJSI, czyli Stragan Kultury w małym mieście to V edycja wydarzenia folkowego, mającego na celu przedstawienie kultury folklorystycznej naszego miasta oraz zespołu zaproszonego z Indonezji. Koncert Galowy już w najbliższy piątek.

W ramach Straganu od 25 do 31 sierpnia odbędą się prezentacje rodzimego folkloru oraz warsztaty „Radość w tańcu” w Rynku.  Uczestnicy wezmą udział we wszystkich imprezach zgodnie z programem przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Tańca ,,Jubilat”. Udział będzie obejmować aktywne uczestnictwo w warsztatach tańca i lekcji języków. Finał zadania to koncert galowy, czyli wspólny pokaz tańca międzynarodowego, który zostanie wykonany dla mieszkańców Świdnicy w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Gościem koncertu galowego będzie zespół SMP LABSCHOOL KEBAYORAN – JAKARTA. Młodzi artyści w wystąpią 35-osobowym składzie. Znajdą się w nim tancerze i muzycy grający na tradycyjnych indonezyjskich instrumentach perkusyjnych. Grupa prezentuje m.in. rytualną muzykę oraz tańce z zachodniej części wyspy Jawy oraz folklor Melayu na Sumatrze, Bali, tańce z Borneo oraz z indonezyjskiej części Papuy. Artyści występują w tradycyjnych kostiumach.

Koncert Galowy odbędzie się w piątek, 28 sierpnia o godzinie 17.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Stowarzyszenie Jubilat od wielu lat działa na rzecz krzewienia kultury i tańca wśród młodzieży i mieszkańców Świdnicy. – Zauważamy, że obecnie coraz mniej młodzieży interesuje się tańcem i kulturą innych narodów, coraz więcej czasu spędzają przed telewizorami i grami komputerowymi. Sytuacja taka ma niekorzystny wpływ zarówno na ich rozwój fizyczny (wady postaw) oraz kulturalny (brak wiedzy o innych narodach ich kulturze, zainteresowaniach) – uważa Anna Trzeciak, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Tańca ,,Jubilat” i dodaje: – Zbliżenie i prezentacja różnych kultur w ramach Straganu Kultury TUTEJSI to łamanie barier etnicznych i religijnych. Podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wraz z upowszechnianiem tradycji tanecznych i muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Świdnicy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *