Zdolne pianistki jadą do Francji!

Pokazały, że gra na fortepianie jest ich prawdziwą pasją i zostały docenione. Uczennice Prywatnego Ogniska Muzycznego „Gama” oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy awansowały do finału prestiżowego konkursu, który odbędzie się pod Paryżem!

Po eliminacjach na podstawie nagrań DVD, które odbyły się 15 kwietnia, uczennice Prywatnego Ogniska Muzycznego „Gama” Hanna Rosa i Aleksandra Krzemińska oraz uczennica Krystyna Kędzierska z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świdnicy, zakwalifikowały się do finału Concours Musical de France 2018, który odbędzie się 19 i 20 maja w Konserwatorium du Val-Maubuee pod Paryżem.

Dziewczęta wystąpią w dyscyplinie Fortepian Klasyczny i będą reprezentować Świdnicę we Francji. – Z wielką radością dzielimy się z Państwem wiadomością, którą otrzymaliśmy z Marsylii. Cieszymy się z tego wyniku, bo jest to pierwszy tak duży sukces uczniów Ogniska, odkąd przenieśliśmy się, z dniem 1 czerwca 2017 roku, do nowej siedziby przy Szkole Podstawowej nr 2 – mówi szczęśliwa Danuta Zoń, dyrektor Prywatnego Ogniska Muzycznego „Gama” i dodaje: – Dziękujemy przy tej okazji Pani Dyrektor Alicji Matysik za przyjazny klimat, jaki nam stworzyła, oraz za udostępnianie Sali Koncertowej, aby nasi uczniowie mogli wdrażać się do występów publicznych.

Świdniczanki do konkursu przygotowała Pani Katarzyna Bajorek. – Concours Musical de France jest objęty patronatem francuskiego Ministry of Culture and Communication. Przesłuchania do CMF odbywają się w 10 miejscach. Są to głównie miasta francuskie: Paryż, Nicea, Strasburg, Metz, Lion, Tuluza a także Gwadelupa i Ryga. Chętni uczestnicy z innych krajów mogą wysłać swoje nagranie DVD. Jurorzy po przesłuchaniu tych prezentacji zapraszają najlepszych na Finał do Paryża w trzech dyscyplinach: Fortepian Klasyczny, Fortepian na 4 ręce i Fortepian rytmiczny – tłumaczy Katarzyna Bajorek, nauczycielka gry na fortepianie i dodaje: – W tym roku, do teraz przesłuchano już 676 kandydatów i spośród nich wybrano 294 Finalistów. Na swoje przesłuchania czeka jeszcze 235 osób. Liczba finalistów może się więc jeszcze powiększyć. Tym bardziej cieszymy się, że w tym gronie znajdą się aż trzy mieszkanki Świdnicy.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w Finale!

tekst Beata Figurna-Garbiec

  • Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu 'Wiadomości Świdnickich” z 7 maja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *