Zdecydują, co dalej z budynkiem

Rozpoczęły się prace komisji powołanej przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Od jej decyzji będzie zależeć, co dalej z budynkiem w Pastuchowie, w którym w sobotę 27 lutego zawaliła się ściana szczytowa. W najbliższych dniach rzeczoznawca wyda opinię, czy jest możliwy remont.

Zgłoszenie o osuwaniu się ściany straż pożarna otrzymała w sobotę tuż po godz. 16.00. Na miejscu zjawiły się trzy jednostki straży, inspektor nadzoru budowlanego, burmistrz gminy Jaworzyna Śląska Grzegorz Grzegorzewicz oraz zarządca budynku. W ciągu kilku godzin, mimo prac zabezpieczających konstrukcję, ściana runęła całkowicie. Nikt nie ucierpiał, natomiast dwie z pięciu rodzin zamieszkujących budynek musiało opuścić swoje lokale. Mieszkańcy schronienie znaleźli u najbliższych.

W poniedziałek 1 marca pracę rozpoczęła komisja powołana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Od jej ustaleń będzie zależeć, czy budynek nadaje się do remontu, czy konieczna będzie jego rozbiórka. – Po zakończeniu prac komisji organ nadzoru budowlanego niezwłocznie wyda decyzję określającą zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia obiektu budowlanego do czasu wykonania robót doprowadzających obiekt do stanu właściwego – informuje Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Pierwsze decyzje odnośnie prac zabezpieczających teren powinny zapaść jeszcze w tym tygodniu. – Czekamy na opinię komisji i zdecydujemy, w jaki sposób możemy wesprzeć poszkodowane rodziny. Czy będzie to mieszkanie socjalne, czy inna forma pomocy, zobaczymy – mówi burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz.

Fot. (OSP Pastuchów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *