Zdecyduj, na co wydać miejskie pieniądze

 

Miej wpływ na zmiany w swoim mieście i zagłosuj. 11 kwietnia rusza 3. edycja Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku można zagłosować na trzy sposoby. Informujemy, jak i gdzie to zrobić.

budzetportal

Świdniczanie będą mogli oddać swój głos od 11 do 17 kwietnia. – Możliwy będzie wybór jednego zadania ogólnomiejskiego i jednego dzielnicowego. Te, które zyskają największe poparcie, zostaną zrealizowane – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W tej edycji zmieniono zasady głosowania na projekty. – Swój głos będzie można oddać przez cały tydzień na trzy sposoby, każdy będzie mógł wybrać wygodny dla siebie sposób głosowania – w wyznaczonych lokalach, elektronicznie lub korespondencyjnie  – dodaje rzeczniczka.

W przypadku głosowania korespondencyjnego należy użyć karty i koperty zwrotnej, która dotrze do świdniczan wraz z instrukcją. Dodatkowe karty wydrukować można ze strony www.glosuj.swidnica.pl. Elektronicznie można zagłosować poprzez aplikację internetową www.glosuj.swidnica.pl. Pozostaje również trzeci sposób, czyli tradycyjne głosowanie w lokalu wyborczym.

Uprawniony do głosowania mieszkaniec Świdnicy może oddać tylko 1 głos na zadanie ogólnomiejskie i 1 głos na zadanie dotyczące dzielnicy, w której mieszka. Jeżeli głosujący nie zaznaczy żadnego pola lub zaznaczy więcej niż jedno pole na liście ogólnomiejskiej i dzielnicowej, głos uważa się za nieważny.

Propozycji, na które warto zagłosować, jest sporo. Mieszkańcy zgłosili np. stworzenie psiego parku, wybudowanie centrum edukacji czytelniczej, przeprowadzenie kursów komputerowych dla seniorów, powstanie strefy relaksu w centrum, a także naprawienie chodników, oświetlenia czy rozbudowę placów zabaw i przeprowadzenia korekcji drzew.

Po ilości wniosków, jakie wpłynęły w ramach budżetu partycypacyjnego widać, że świdniczanie chcą świadomie kształtować i usprawniać swoje miasto, chcą wpływać na to, by przestrzeń wokół nas była coraz bardziej przyjazna i funkcjonalna.  Liczę, że Państwa energia i entuzjazm przełoży się także na wysoką frekwencję podczas głosowania, do udziału w którym serdecznie zachęcam – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Przypominamy, że prawo do udziału w głosowaniu mają mieszkańcy Świdnicy, zameldowani na pobyt stały lub czasowy powyżej 3 miesięcy, którzy do dnia zakończenia głosowania ukończyli 16 lat.

Za nieważne uznaje się głosy:

 • jeżeli głos oddany jest na innej karcie, niż na wydanym wzorcu przez Urząd Miejski;
 • wpisane na karcie do głosowania imię, nazwisko lub numer PESEL są nieczytelne, PESEL jest błędny lub nie został wpisany;
 • jednej i tej samej osoby, która oddała głos kilkakrotnie (odda więcej kart do głosowania niż jedną na daną listę projektów lub skorzysta z kilku form głosowania jednocześnie);
 • oddane przez osobę niebędącą mieszkańcem Świdnicy;
 • oddane na karcie do głosowania korespondencyjnego, które wpłyną do Urzędu Miejskiego w Świdnicy po dniu zakończenia głosowania.

Gdzie zagłosować?

Głosowanie w lokalach wyborczych w dzielnicach odbędzie się od 11 do 15 kwietnia w godz. 8.00-15.00. Wyznaczono następujące lokale wyborcze:

Okręg I – Centrum- Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Franciszkańskiej 18– Dział Wypożyczalni dla Dorosłych, parter – pok. nr 104;

Okręg II – Śródmieście- a) Gimnazjum nr 3, ul. Saperów 23 – Hol przy wejściu głównym;

 1. b) Gimnazjum nr 2, ul. Of. Oświęcimskich 30 – Sekretariat szkoły;

Okręg III – Osiedle Młodych Południe – Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Marcinkowskiego 4/6;

Okręg IV – Osiedle Młodych Północ – Gimnazjum nr 1, ul. M. Kozara- Słobódzkiego 21– Hol na wprost wejścia głównego ( parter);

Okręg V – Osiedle Zawiszów- Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Galla Anonima 1 –Biblioteka szkolna, sala nr 22;

Okręg VI – Dzielnica Kolonia- Gimnazjum nr 4, ul. Jodłowa 21– Główny korytarz obok sekretariatu szkoły;

Okręg VII – Osiedle Zarzecze – Gimnazjum nr 4, ul. Jodłowa 21– Główny korytarz obok sekretariatu szkoły;

Okręg VIII – Dzielnica Południowa – a) Filia MBP nr 5 w Świdnicy – ul. Kraszowicka 55-    Wypożyczalnia dla dorosłych;

 1. b) MOPS, ul. Westerplatte 47- Sekcja terenowa nr 3 pracowników socjal., pok. nr 18;

Okręg IX- Dzielnica Zachodnia – Urząd Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 49 – Sala przyjęć klientów;

Ponadto swój głos na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe (bez względu na okręgi dzielnicowe) od 11 do 15 kwietnia w godz. 8:00-18:00 będzie można także oddać w:

 1. Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Franciszkańskiej 18– Dział Wypożyczalni dla Dorosłych, parter, pok. nr 104;
 2. Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33;
 3. Urzędzie Miejskim, Biuro Obsługi Klienta, ul. Armii Krajowej 49.

Od 16 do17 kwietnia (w sobotę i niedzielę) w godz. 9:00-15:00 głos na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe będzie można oddać w:

 1. Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49 – Biuro Obsługi Klienta – parter;
 2. Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *