Zawiasy były złe, ale za wypadek nikt nie odpowie

Umorzeniem zakończyło śledztwo dotyczące wypadku w centrum rekreacyjnym przy ulicy Ułańskiej w Świdnicy. W październiku ubiegłego roku na pięcioletnią dziewczynkę spadła furtka prowadząca na boisko.

 

Umorzeniem zakończyło śledztwo dotyczące wypadku w centrum rekreacyjnym przy ulicy Ułańskiej w Świdnicy. W październiku ubiegłego roku na pięcioletnią dziewczynkę spadła furtka prowadząca na boisko.

Dziewczynka przyszła na plac zabaw wraz z mamą i dziesięciomiesięcznym braciszkiem. Do wypadku doszło w momencie, gdy pięciolatka huśtała się na bramce. Nagle bramka spadła z poluzowanych zawiasów. W wyniku wypadku dziecko miała rozciętą głowę.

Początkowo Prokuratura Rejonowa w Świdnicy prowadziła postępowanie w kierunku narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Na początku 2015 roku postępowanie zostało jednak rozszerzone o niedopełnienie obowiązków przez urzędników Urzędu Miejskiego w Świdnicy dokonujących odbioru technicznego obiektu.

Ostatecznie śledczy, między innymi wspierając się opiniami biegłych, nie zdecydowali się na postawienie zarzutów, a sprawa została umorzona. – Wprawdzie okazało się, że wykonawca robót zastosował inne niż w projekcie zawiasy, ale niezauważenie tego faktu podczas odbioru technicznego nie zostało zakwalifikowane jako umyślne czy nawet nieumyślne działanie – mówi Urszula Zawada, prokurator rejonowy. – Jak wynika z opinii biegłego samo poluzowanie zawiasów mogło nastąpić samoczynnie, ale też mogło zostać spowodowane huśtaniem się na bramce, do czego bramka przecież nie służy. Nie można również jednoznacznie stwierdzić czy zamontowanie innych zawiasów miało wpływ na to, że doszło do wypadku. Wątpliwości w tej sprawie było bardzo dużo.

Obiekt przy Ułańskiej oddano do użytku z końcem sierpnia ubiegłego roku. W ramach projektu „Budowa infrastruktury przestrzeni publicznej na rewitalizowanym terenie powojskowym ul. Ułańskiej w Świdnicy” wykonano dwa nowe boiska sportowe do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę i siatkówkę, plac zabaw dla dzieci, strefę rekreacyjną dla seniora z elementami małej architektury oraz siłownię pod chmurką i parking samochodowy wraz z platformą rekreacyjną na skarpie. Inwestycja kosztowała 3,5 mln zł., z czego blisko 3 mln zł. pochodziło z dofinansowania zewnętrznego.

(ram)

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *