Zaułek wyprzedany

zaulek

zaulekOd ponad siedmiu lat, kiedy to firma Blacrock Properties została właścicielem terenu naprzeciwko Aresztu Śledczego w Świdnicy. Mieszkańcy tej okolicy, jak na zbawienie, czekają na rozpoczęcie budowy galerii w Zaułku Świętokrzyskim.

Od ponad siedmiu lat, kiedy to firma Blacrock Properties została właścicielem terenu naprzeciwko Aresztu Śledczego w Świdnicy. Mieszkańcy tej okolicy, jak na zbawienie, czekają na rozpoczęcie budowy galerii w Zaułku Świętokrzyskim.

zaulek

O jej starcie słyszymy od kilku lat. Ostatecznie miała ruszyć jeszcze w 2014 roku, ale i ten termin minął a teren jest wciąż niezagospodarowany. Właściciele spółki Blackrock Properties wciąż walczą sądownie o zwrot części kosztów, za wg nich, zawyżoną przez miasto kwotę za jaką nabyli działkę. W sprawie nie zapadł jeszcze wyrok, ale jak zapewnia prokurent firmy, wszystko jest na drodze ku realizacji inwestycji.

Wszystko idzie w dobrym kierunku, podpisywane są kolejne umowy z najemcami, wygląda to optymistycznie – ocenia Paweł Skonieczny nie chcąc zdradzać szczegółów, tłumacząc, że na nie jeszcze za wcześnie.

Jak wiadomo nieoficjalnie, na 45 sklepów i punktów usługowych, sporą część handlową zajmie firma odzieżowa H&M, bo ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni. Powstać ma tu też food-court, parking podziemny na 119 pojazdów. Koncepcja Zaułka Świętokrzyskiego ma też zakładać utworzenie w galerii hotelu typu Bed&brakefast oraz miejsca spotkań dla mieszkańców w postaci ogólnodostępnego placu miejskiego.

Ścisłe centrum miasta ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Oprócz nowoczesnego, aczkolwiek wpasowanego w zabudowę śródrynkową obiektu, swój wygląd mają odmienić również sąsiadujące z nim kamienice. Odświeżone mają być ich elewacje oraz wyburzona zostanie stara oficyna (nie chodzi to o budynek po byłej Szkole Podstawowej nr 1, a znajdujący się w głębi podwórza nieotynkowany obiekt). Zgodę na to wyraził konserwator zabytków, bo stan zużycia to aż 95-97 proc., zatem inwestowanie w oficynę nie miałoby najmniejszego sensu.

Spółka zabiegała o przesunięcie terminów rozpoczęcia i oddania do użytku inwestycji w sąsiedztwie ul. Różanej. Wiążąca z miastem umowa zakłada, że start budowy nastąpi najpóźniej w połowie 2015 roku, a ostateczna data oddania Zaułka Świętokrzyskiego do użytku upłynie w III kwartale 2016 roku.

 

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *