Zatańcz i wyraź solidarność z kobietami!

Światowa rewolucja wyrażająca sprzeciw dla przemocy wobec kobiet w tym roku dotarła również do Świdnicy. Akcja „Nazywam się Miliard/One Billion Rising” odbędzie się 14 lutego w świdnickim Rynku.

miliard

Rozerwą łańcuchy milczenia

W Walentynki na całym świecie i wielu polskich miastach miliard kobiet zatańczy wyzwalający taniec do utworu „Break the chain” (rozerwij łańcuch) i w ten sposób zademonstruje swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy, a także wyrazi solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które tej przemocy doświadczyły. Dlaczego miliard? Bo co trzecia kobieta na świecie doznaje w swoim życiu przemocy – jest ich miliard! Dlaczego taniec? Bo tańcząc, rządzę swoim ciałem. Bo wspólny taniec wyzwala energię!

W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmi „Protestuj, tańcz powstań przeciwko molestowaniu seksualnemu wobec kobiet i dziewcząt” – czytamy na stronie Fundacji Feminoteka, która zajmuje się działaniem na rzecz kobiet i koordynuje w kraju akcję „Nazywam się Miliard”.

Świdnica będzie tańczyć po raz trzeci

Kobiety na całym świecie i w Polsce poprzez taką jednorazową akcję chcą przerwać zmowę milczenia. Świdniczanki też nie są obojętne. Już po raz trzeci włączają się w akcję. W naszym mieście wydarzenie koordynują nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Panie: Katarzyna Twaróg, Małgorzata Szyszka i Anita Kwiecień uważają, że to szlachetna akcja. – Polska nazwa wyraża solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet doświadczających przemocy, a które często boją lub wstydzą się mówić o swoim doświadczeniu,zaprotestować, upomnieć się o swoje prawa. Dlatego właśnie mówimy „Nazywam się Miliard” – ponieważ upominamy się o prawa tych, które zmuszone są (przez kulturę, prawo, społeczeństwo) do milczenia. Dlatego 14 lutego wspólnie będziemy tańczyć i protestować przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewcząt. Jesteśmy solidarne z innymi kobietami! – mówią zgodnie nauczycielki.

Akcja „Nazywam się Miliard” odbędzie się 14 lutego w Walentynki w samo południe, czyli o godzinie 12.00 w świdnickim Rynku.

Zapraszamy w imieniu organizatorów wszystkich chętnych – dodają koordynatorki.

Zatańczyć może każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Do protestu mogą oczywiście przyłączyć się również panowie.

Więcej o akcji w bieżącym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *