Zaśmiecony pomnik przyrody

IMG 7612

IMG 7612Stary telewizor, puszki po piwie, niedopałki papierosów, kartony, puste opakowania po słodyczach, butelki i sterta śmieci. W takich warunkach w Świdnicy rośnie magnolia – pomnik przyrody. W dodatku nieznany wandal ściągnął z drzewa informacyjną tabliczkę.

Stary telewizor, puszki po piwie, niedopałki papierosów, kartony, puste opakowania po słodyczach, butelki i sterta śmieci. W takich warunkach w Świdnicy rośnie magnolia – pomnik przyrody. W dodatku nieznany wandal ściągnął z drzewa informacyjną tabliczkę.

interwencja magnolia

Zamach na przyrodę

To skandal, żeby tak traktować przyrodę. Zapomniana, zaniedbana, okradziona magnolia, która przecież stanowi ewenement w takich miastach jak nasze. Drzewo milczy w powadze i czeka, aż ktoś się zlituje nad jego losem. Tak być dalej nie może! To katastrofa, brak słów – mówi nam czytelnik pan Marek.

W obecnym stanie drzewo wygląda fatalnie. – Magnolia mogłaby wyglądać malowniczo, gdyby nie śmieci wyrzucane przez mieszkańców bez wyobraźni – twierdzi Paweł Gromek, arborysta ze Świdnicy, który 3 lata temu przeprowadzał zabiegi pielęgnacyjne na tym drzewie. – Dodatkowo wtedy sam wysprzątałem teren wokół magnolii i teraz historia się powtórzyła. Ktoś znowu go zaśmiecił. Wstyd, że niektórzy ludzie nie wiedzą, gdzie powinno się wyrzucać śmieci. Serce mnie boli, jak na to patrzę – przyznaje drzewoznawca.

Zmuszą właściciela do posprzątania

Zabytkowa magnolia rośnie obok sklepu Lidl, na prywatnym terenie przy ul. Kliczkowskiej w Świdnicy. Władze miasta chcą zmienić wizerunek zaniedbanego drzewa. – Stosowna tabliczka na pomniku przyrody – magnolii zostanie ponownie umieszczona. Niestety, już nie pierwszy raz dochodzi do kradzieży tablicy informacyjnej na tym drzewie – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Utrzymanie porządku na tym terenie jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, wynikającym z uregulowań ustawowych oraz prawa miejscowego. – Właściciel terenu zostanie wezwany do jego uporządkowania w terminie do 22 kwietnia. Jeśli tego nie uczyni, to nałożona zostanie na niego kara grzywny – zapewnia rzeczniczka.

Chrońmy przyrodę

Nie tylko ludzie pozostawili po sobie ślad przeszłości. Przyroda również stworzyła dowody swej długiej obecności w mieście. Pomniki przyrody stanowią ważny element krajobrazu Świdnicy, dają schronienie dla licznych organizmów i są atrakcją turystyczną. – Dlatego tak ważne jest, aby o nie dbać, a nie niszczyć – mówi Paweł Gromek. W mieście obecnie istnieje około 80 pomników przyrody. Na tę liczbę składają się drzewa rosnące pojedynczo lub w skupiskach. Są to m.in. lipy, topole, kasztanowce i platany. – Kiedyś było ich więcej, blisko 100. Ich liczba się zmniejsza z roku na rok, ponieważ stan niektórych drzew w Świdnicy jest dramatyczny – uważa arborysta. Jak mówi, drzewa w mieście często są źle przycinane, a na wielu z nich od lat brakuje właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. – Cięcia wykonywane są w bezmyślny sposób, a firmy do tego wynajmowane nie mają specjalnych uprawnień. Dla drzew groźne są także roboty budowlane. – Często dochodzi wtedy do pocięcia i poszarpania starych korzeni, co skutkuje tym, że drzewa chorują, a nawet umierają – wyjaśnia Paweł Gromek i dodaje: – Chrońmy więc i dbajmy o środowisko wokół nas. Nie zaśmiecajmy pomników przyrody! Zamiast tego stwórzmy dla siebie przyjazne i zadbane miejsca do spacerów.

Tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Z ostatniej chwili

Jutro będą sprzątać teren wokół magnolii

Mieszkańcy nie chcieli dłużej czekać, aż właściciel sam uprzątnie śmieci i postanowili działać na własną rękę. W sobotę, 18 kwietnia grupa świdniczan zadeklarowała się, że własnoręcznie posprząta teren wokół pomnika przyrody.

Z inicjatywy Pawła Gromka, świdnickiego arborysty jest szansa, że to miejsce nie będzie więcej straszyło. Dodatkowo drzewoznawca zapowiada, że opowie wiele ciekawostek na temat świdnickich drzew. W imieniu organizatorów, zapraszamy! Do akcji może dołączyć każdy. Zbiórka przy ul. Kliczkowskiej (obok sklepu Lidl).

{fcomment}

{gallery}galerie/150417magnolia{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *