Żarów na dawnych pocztówkach

Wydawnictwo „Errata” wydała siódmy album z serii prezentującej miasta i jednostki terytorialne na dawnych pocztówkach. Album „Miasto i gmina Żarów na dawnych pocztówkach” to zbiór prawie trzystu pocztówek i zdjęć przedstawiających Żarów i miejscowości gminy w obecnych granicach administracyjnych. Zakres chronologiczny obejmuje okres od II połowy XIX wieku do początków 1945 r.

foto do Żarowa

– Bardzo się cieszę, że nasze publikacje podobają się czytelnikom, mieszkańcom naszego regionu i nie tylko. Świadczy o tym chociażby konieczność wykonywania dodruków, aby pokryć pełne zapotrzebowanie. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku ukaże się drugie wydanie albumu „Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach” – książki nieosiągalnej już w księgarniach i której popularność chyba zaskoczyła nas samych – mówi prezes wydawnictwa Ewa Cuban.

Jeżeli chodzi o najnowsza publikację, dotyczy ona niezwykle ciekawego obszaru.

– Dynamiczny rozwój Żarowa w XIX wieku sprawił, że miejscowość zyskała zupełnie nowe oblicze, przede wszystkim przemysłowe, z racji rozwijających się tu zakładów chemicznych i hut. Wraz z zabudową przemysłową powstawała również zabudowa mieszkaniowo-usługowa, która w dość dużym stopniu zachowała się do chwili obecnej, w przeciwieństwie do zabudowy przemysłowej, która uległa znacznym przemianom lub po prostu przestała istnieć. Zamieszczone w albumie pocztówki pozwalają na poznanie m.in. skali rozwoju przemysłowego Żarowa w XIX w. – mówi autor publikacji Andrzej Dobkiewicz. Interesujące są również pocztówki z mniejszych miejscowości na terenie gminy, będącej od wielu wieków teren intensywnego osadnictwa. Pocztówki ułożone są alfabetycznie według obecnego nazewnictwa miejscowości. Aneks zawiera zestawienie obecnych – polskich i dawnych – niemieckich nazw miejscowości oraz dawnych i współczesnych nazw ulic Żarowa.

– Album ten jest siódmą pozycją w naszej serii i mogę zapewnić, że nie ostatnią w tym roku. Trwają zaawansowane prace nad kolejnymi czterema pozycjami, które systematycznie pojawiać się będą w ciągu najbliższych miesięcy. Ich tematyka, niech pozostanie na razie niespodzianką dla Czytelników. Mogę zdradzić jednak, że również w tym roku ukażą się prawdopodobnie jeszcze cztery inne pozycje książkowe w dwóch nowych seriach wydawniczych, jakie chcemy zaoferować naszym Czytelnikom. Mam nadzieję, że spotkają się z tak życzliwym przyjęciem, jak to miało miejsce w wypadku albumów ze starymi pocztówkami – dodaje Ewa Cuban.

Beata Figurna-Garbiec

————————————————————————————————————

Tytuł: „Miasto i gmina Żarów na dawnych pocztówkach”

Stadt und Gemeinde Saarau in alten Ansichtskarten”

The town and Commune Saarau on old postcards”

Autor: Andrzej Dobkiewicz

144 strony, oprawa twarda, pełen kolor, format A4, papier kredowy.

Wydawnictwo „Errata”, Świdnica 2016 r.

Wydanie I

Cena 49,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *