Zamek Książ zmienia swoje oblicze

ksiaz

ksiazPo ogromnym pożarze dachu zamku leżącego u stóp Wałbrzycha, niemalże nie ma już śladu. Nie do poznania staje się też najbliższe sąsiedztwo zabytku. Tegoroczny Festiwal Kwiatów będzie z pewnością wyjątkowo atrakcyjny, bo pod koniec kwietnia planuje się zakończenie prac, które spowodują, że podzamcze stanie się jeszcze piękniejsze niż dotychczas.

Po ogromnym pożarze dachu zamku leżącego u stóp Wałbrzycha, niemalże nie ma już śladu. Nie do poznania staje się też najbliższe sąsiedztwo zabytku. Tegoroczny Festiwal Kwiatów będzie z pewnością wyjątkowo atrakcyjny, bo pod koniec kwietnia planuje się zakończenie prac, które spowodują, że podzamcze stanie się jeszcze piękniejsze niż dotychczas.

ksiaz

1 i 2 etap remontu dachu Zamku Książ dobiega końca. Na trzeci – ostatni etap, miasto Wałbrzych otrzymało w lutym dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie wynosi 500 tys. zł.

To Wałbrzych jest inwestorem i poprowadzi inwestycję, ponieważ spółka Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. przekroczyła już limit pomocy publicznej i przez kolejne 3 lata nie będzie mogła się o nią ubiegać – przybliża Krzysztof Urbański, prezes zarządu.

Choć zewnętrzne pół miliona złotych, to zaledwie ok. 1/3 wydatków, jakie pochłonie remont, szacuje się, że kilkaset złotych wygeneruje sprzedaż miedzi z jakiej składa się wciąż dach zamku.

W ramach ostatniego etapu, nastąpi wymiana blach miedzianych na dachówkę. Z jej sprzedaży pozyskamy ok. 300-400 tys. zł, więc to spory zastrzyk gotówki – ocenia prezes.

Na 20 kwietnia wyznaczono termin końca prac popożarowych, natomiast całość remontu ma zakończyć się pod koniec września lub października. Działania renowacyjne obejmują obecnie też przedzamcze. Tu od grudnia trwają prace.

Zamiast betonowej, droga dojazdowa będzie z kostki granitowej. Oświetlony zostanie park, nasadzona roślinność, zamontowana mała architektura, ławeczki, a także monitoring – wymienia Krzysztof Urbański.

Ten zakres robót zakończy się w kwietniu, tak więc tegoroczny Festiwal Kwiatów, będzie wyjątkowo piękny.

W nowym otoczeniu, impreza zaplanowana na 30 kwietnia do 3 maja, będzie miała jeszcze wspanialszy charakter. Ponownie zawitają do nas floryści, bo odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska florystów, a na tarasach, jeśli pogoda dopisze, pojawi się kilkanaście tysięcy tulipanów.

Do zamku aktualnie już łatwiej dojechać, bo zakończył się remont drogi do Wałbrzycha.

 

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *