Zabytkowy sarkofag wrócił do Świebodzic

Odebrano sarkofag barona i hrabiego Jana Henryka I z rodziny Hochbergów. Jest to drugi odrestaurowany sarkofag z 9 zabytkowych odkrytych podczas remontu kościoła św. Mikołaja w Świebodzicach.

W trakcie prac w 2014 roku w odkrytej krypcie znajdowało się 10 trumien (1 miedziana, 8 cynowych i 1 drewniana), należących do członków rodu Hochbergów-dawnych właścicieli Książa, Świebodzic i okolicznych ziem. W 2017 roku udało się wyremontować pierwszy z dziewięciu zabytkowych sarkofagów, miedziany Zuzanny Jadwigi z rodu Schaffegotsch. Odnowiony zabytek powrócił do krypty rodowej rodziny w kościele pw. św. Mikołaja po niemal trzech latach. Tak jak przy pierwszym, tak i teraz prace renowacyjne prowadziła pracownia konserwatorska Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tych. – To wspaniała rzecz zarówno dla parafii, jak i wszystkich mieszkańców. Mamy już dwa odrestaurowane sarkofagi. Cieszę się, że możemy uczcić tak znamienitych ludzi, którzy władali dawniej naszym miastem-mówi burmistrz miasta Paweł Ozga

W pierwszej fazie prac konserwatorzy przeprowadzili bardzo złożone i skomplikowane prace, które miały na celu przywrócenie pierwotnej bryły i geometrii sarkofagu. Wykonano do niego wtórną konstrukcję wzmacniającą ze stali nierdzewnej. Został rozebrany na części składowe. Następnie Oczyszczono go z produktów korozji i uzupełniono wszystkie braki w ornamentach. Na koniec zabezpieczono, pozłocono i uzupełniono polichromię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *