Z szuflad Jana Górskiego

Jest muzykiem, pedagogiem, miejskim radnym, ale nie każdy wie, że lubi pisać wiersze i opowiadania. Ba! Wydaje nawet własne tomiki. Mowa o Janie Górskim, który w listopadzie tego roku wydał swoje najnowsze dzieło „Ślady z labiryntów życia”.

Górski 1

Jan Górski zaznacza jednak, że nie robi tego bynajmniej w celach komercyjnych. – Żaden ze mnie poeta – mówi skromnie i dodaje: – Piszę dla znajomych, rodziny, przyjaciół. I jak ktoś czasem się wzruszy, to mnie już cieszy. I to wystarczy.

Pan Jan zaczął publikować w 2007 roku. Od tego czasu ukazało się 5 zeszytów, 5 zbiorów opowiadań oraz 3 zbiory wierszy.

Pierwszy zeszyt wydany przez Prywatne Ognisko Muzyczne „GAMA” w Świdnicy został zatytułowany „Małe misterium Bożonarodzeniowe”. Zawiera rozmaite wiersze, piosenki, kolędy i współcześnie napisane pastorałki. – Do realizacji tego wydania zmobilizowali mnie moi przyjaciele. Pisać lubiłem zawsze, ale czyniłem to, jak zresztą wiele osób, do przysłowiowej szuflady – wyjaśnia Jan Górski. Jak się później okazało szuflada ta była bardzo obszerna, ponieważ sukcesywnie zaczęły pojawiać się kolejne części zeszytów. W tym cyklu ukazały się: wspomniane już „Małe misterium Bożonarodzeniowe w piosenkach i opowiadaniach”, a także „Cztery pory roku w piosenkach, wierszach i opowiadaniach”, „Różne drobiazgi muzyczne, słowno-muzyczne i słowne ze Świdnicą związane”, „Utwory instrumentalne – miniatury muzyczne” oraz „Pożegnania – rozmowy szczególne słowem, pieśnią i muzyką”. Jak zaznacza Jan Górski, ten ostatni zeszyt znacznie różni się od poprzednich. – Treści tego wydania to zbiór różnych przemyśleń, czasami bardzo osobistych, w różnych rymach zamkniętych, bądź celowo rymów pozbawione.

Po cyklu zeszytów, przyszedł czas na zdmuchnięcie kurzu z zapomnianych i leżących gdzieś na dnie szuflady wierszy i zebranie ich w całość. Uzbierały się z tego aż 3 zbiory. – Życie niesie różne nastroje, przeżycia i zdarzenia. Wydaje się, że warto to właśnie rejestrować – wyjaśnia autor.

 

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Górski 3

Specjalnie dla czytelników „Wiadomości Świdnickich” publikujemy wiersz „Droga przez życie” z najnowszego wydania Jana Górskiego „Ślady z labiryntów życia”

Droga przez życie

Przejść przez życie

to przeżyć przydział

nadany z góry

dla ciała i duszy.

To szukać i gonić za miłością

To pracować, wybierać i organizować

To brać a i dawać umieć

To dzielić się sobą

To marzyć, śnic i wierzyć

To wspominać i wybaczać.

A kiedy schyłek nadchodzi

i rozliczeń czas wszelakich

pamiętaj o wdzięczności

to, pięknie kończy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *