Z partnerską wizytą w Lampertheim

Partnerskie i przyjacielskie relacje pomiędzy uczniami ze Szkoły Podstawowej w Pszennie, a ich rówieśnikami ze Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim trwają nieprzerwanie od 2008 r. Od ponad 10 lat uczniowie odbyli szereg spotkań nie tylko w swoich gminach, ale też w Belgii, czy we Włoszech. Dokładnie dzisiaj 17 osobowa grupa uczniów z Pszenna wraz z 2 opiekunami kończy pobyt w partnerskiej gminie Lampertheim.

Tematem wiodącym tegorocznego wyjazdu i spotkania była organizacja czasu wolnego dla młodzieży w Polsce i w Niemczech oraz ich zainteresowania. Młodzież polska i niemiecka była bardzo zaangażowana i aktywna. Sprawnie wypełniała powierzone im zadania i chętnie uczestniczyła w różnego typu konkursach i zawodach.  Każdy dzień był dokładnie zaplanowany tak, aby uczniowie aktywnie uczestniczyli w projekcie, będąc pod stałą opieką nauczycieli. Bardzo dobrym pomysłem było zorganizowanie już na samym początku wycieczki do Heidelbergu, gdzie młodzież miała okazję do integracji, poznania się bliżej i spędzenia ze sobą czasu – mówi Dorota Sierzputowska, nauczycielka języka niemieckiego. Każdego dnia mogliśmy obserwować coraz to większą integrację. Kulminacyjnym punktem spotkania były prezentacje obu grup. Jak zauważyli sami uczniowie czas wolny można spędzać nie tylko przed komputerem, czy z telefonem w ręce. Dobry plan to połowa sukcesu, do tego dodać trzeba przede wszystkim chęci i zaangażowanie. Podpatrzyliśmy u naszych kolegów z Niemiec wiele ciekawych rozwiązań, być może udam nam się je przenieść na nasze środowisko – podkreślali zgodnie uczniowie z Pszenna.

Bezpośrednie spotkania z kolegami z Lampertheim zarówno w Krzyżowej jak i w Niemczech były dla uczestników jednym z cenniejszych życiowych doświadczeń. Mogliśmy sprawdzić nie tylko swoje możliwości językowe, ale i poznać inną kulturę i obyczaje. Czasem na żywo wygląda to trochę inaczej niż sobie wyobrażaliśmy, lub możemy zobaczyć w tv.  Z pewnością na pożegnaniu nie obejdzie się bez łez – mówili uczestnicy wyjazdu.

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 r. w  Krzyżowej, właśnie z niemiecką gminą Lampertheim. Osoba Ojca Jezuity Alfreda Delpa to szczególna postać łącząca zarówno gminę Świdnica jak i miasto Lampertheim. Jest on honorowym obywatelem tego miasta, byłym działaczem Kręgu z Krzyżowej. Dzięki partnerstwu z Lampertheim zrodziły się kolejne: z belgijskim miastem Maldegem, włoską Adria, czy francuskim Ermont. Od 2014 r. gmina Świdnica współpracuje także z polską gminą Żukowo, a w ostatnich dniach podpisano list intencyjny z gminą Świdnica w woj. lubuskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *