Z każdej strony inwestycja

Świebodzice podczas lata są prawdziwym placem budowy. W wielu miejscach trwają właśnie prace związane z inwestycjami lub remontami.

Oto przegląd najważniejszych:

  • Modernizacja nawierzchni ul. Świerkowej, II etap.

To najdłuższa ulica na osiedlu Wilcza Góra na Pełcznicy. W 2015 roku wykonany został I etap remontu nawierzchni jezdni i chodników, obecnie trwa II etap prac. W ramach zadania wykonane zostaną prace związane z infrastrukturą podziemną (kanalizacja wraz z wpustami), i oczywiście nowa nawierzchnia z kostki betonowej. Chodzi o odcinek od budynku nr 15 do skrzyżowania z ul. Klonową. Zadanie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego, czyli propozycji zadań, zgłaszanych przez świebodziczan. Termin zakończenia prac – do k. września. Koszt 319.000 zł.

  • Budowa ścieżek rowerowych

W Śródmieściu, na Osiedlu Piastowskim i Osiedlu Sudeckim trwa budowa ścieżek rowowych w ramach projektu ograniczania skutków niskiej emisji. Powstaje łącznie 2,5 km tras rowerowych, które połączą osiedla i centrum miasta, a także wybudowane niedawno Centrum Przesiadkowe. Prace są bardzo zaawansowane, niedawno rozpoczęła się budowa ostatniego odcinka, na ul. Zwycięstwa/Stawowej. Termin zakończenia prac –sierpień-wrzesień. Koszt – 2 mln zł.

  • Remont chodników, m. in. Aleje Lipowe, Mikulicza

W ramach remontów bieżących miasto systematycznie modernizuje nawierzchnie chodników. Niedawno zakończył się remont ostatniego odcinka ul. Mikulicza (od numeru 16 do mostu przy ul. Sikorskiego), który prowadzony był etapowo ze względu na prace gazowników, prowadzone w tym rejonie. Łącznie nową nawierzchnię i krawężniki zyskał odcinek ponad 260 metrów. Przełożono także zapadniętą kostkę na jezdni. Koszt – ok. 30.000 zł.

Obecnie trwa remont nawierzchni chodnika ul. Aleje Lipowe, na razie po jednej stronie. Tutaj także stare, nierówne płyty zastąpione zostaną wygodną kostką.

  • Remont nawierzchni asfaltowej parkingu ul. Krzywoustego.

Prace obejmują frezowanie i położenie nowej nawierzchni na ok. 300 m2. Koszt – 40.000 zł. Podobne prace rozpoczną się w najbliższych dniach na ul. 3 Maja.

  • Termomodernizacja budynku ZGK Świebodzice Sp. z o.o.

Mieszkańcy, przychodzący do ZGK w celu załatwienia sprawy, już niebawem będą mieli do dyspozycji nowoczesną, wygodną, salę obsługi klienta dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Spółka pozyskała dofinansowanie w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

W ramach inwestycji budynek socjalno-biurowy został docieplony, wymieniona stolarka drzwiowa i okienna, system wentylacji. Obiekt będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii – zamontowane zostały pompy ciepła, które będą czerpać energię z głębokości aż 100 metrów.

Inwestycja warta 800.000 zł, dofinansowanie – 300.000 zł. Zakończenie prac – koniec października.

– Zdaję sobie sprawę z uciążliwości prac, które trwają obecnie na trenie naszego miasta, za co najserdeczniej mieszkańców przepraszam i jednocześnie proszę o wyrozumiałość. Remontujemy, budujemy, modernizujemy to wszystko dla Państwa – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości, zdaję sobie sprawę ze zniecierpliwienia zwłaszcza jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Prace powoli zbliżają się do końca, wierzę, że we wrześniu wszyscy będziemy już mogli korzystać z sieci tras rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *