Wystawa dwudziestu trzech artystów na pięciu piętrach (FOTO)

Malarstwo, rzeźbę, malowaną porcelanę i szkło, ikonografię, rysunki i grafikę można przez cały lipiec podziwiać w świdnickiej wieży ratuszowej. Aż pięć pięter opanowali artyści ze Stowarzyszenia „Kanon”.

 

Malarstwo, rzeźbę, malowaną porcelanę i szkło, ikonografię, rysunki i grafikę można przez cały lipiec podziwiać w świdnickiej wieży ratuszowej. Aż pięć pięter opanowali artyści ze Stowarzyszenia „Kanon”.

Wczoraj, 6 lipca odbył się wernisaż wystawy. Otworzyli go Marek Marczewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko–Jaworskie oraz Zbigniew Miciuła, prezes stowarzyszenia, którzy zgodnie stwierdzili, że mają nadzieję, że to nie ostatnia tak duża wystawa w wieży i że w przyszłości będzie ich więcej. – Po raz pierwszy możemy się pokazać w Świdnicy tak szeroko. To jest aż pięć pięter naszej twórczości – zaznaczył prezes.

W wieży ratuszowej pokazano prace 23 artystów: obecnych i byłych członków Stowarzyszenia „Kanon” oraz ich przyjaciół.

Są to: Krystyna Bielejewska, Maria Bienias, Jadwiga Czyżewska, Krzysztof Kudyba, Marianna Kulmatycka, Matylda Kilanowska, Wanda Hupner, Zbigniew Miciuła, Teresa Mikołajewska, Janina Pacewicz, Lucyna Pająkowska, Ewelina Pol, Agata Prajel, Irena Stefańska, Tadeusz Trojan, Zdzisława Wolańska, Dorota Ćwirko, Nina Krymova, Aneta Mikuła, Marian Zwarycz, Iwona Miecznikiewicz, Mijuki Nemoto i Rafał Łysoniek.

Podczas wystawy można zobaczyć krajobrazy, kwiaty, ciekawe miejsca, portrety, obrazy religijne, martwą naturę, fantastykę, a nawet wykorzystanie motywów ludowych czy geometrycznych. Są także obrazy przedstawiające Świdnicę.

Stowarzyszenie „Kanon” skupia twórców i artystów z terenu powiatu świdnickiego. Są to pasjonaci i amatorzy różnych dziedzin sztuki tj. malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, a nawet poezja – wyjaśnia Zbigniew Miciuła. – Ponadto zajmujemy się organizowaniem szkoleń i warsztatów artystycznych. Robimy plenery malarskie i wystawy artystyczne. Grupa artystyczna została założona w 2006 roku przez pasjonatów sztuki ze Świdnicy i okolic. – Mamy też wiele przyjaciół stowarzyszenia, na przykład z Ukrainy czy z Japonii, których prace można również podziwiać na wystawie – dodaje Agata Prajel, członkini stowarzyszenia.

Prace Agaty można zobaczyć na całym czwartym pietrze wieży oraz część w gablocie na drugim piętrze. Świdniczanka tworzy rękodzieło, malarstwo, rzeźbę, ozdobną biżuterię i porcelanę. – To dla mnie zarówno pasja, jak i praca zawodowa. Utrzymuję się ze sztuki – przyznaje. Talent ma po rodzicach. – Tworzę od dziecka. Tata jest rzeźbiarzem, mama maluje – dodaje. Jest autorką ciekawej „maszyny do całowania”, która u kolegów ze stowarzyszenia wzbudza duże emocje. – Agatka to nasza perełka, a ta maszynka na obrazie jest niepowtarzalna – zaznacza Janina Pacewicz.

Stowarzyszenie Kanon współpracuje m.in. ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, Starostwem Powiatowym oraz ŻOK-iem w Żarowie i organizacjami pozarządowymi. Siedziba znajduje się na dworcu PKP Świdnica.

Wystawę można oglądać do końca lipca, w godzinach otwarcia wieży ratuszowej, czyli od poniedziałku do niedzieli w godz. od 10.00 do 20.00. Wstęp wolny.

Więcej o artystach w nadchodzącym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

 

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

 

{fcomment}

{gallery}galerie/150706wieza{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *