Wyremontują świdnickie parki

Park Centralny, Park Ułanów i Park Kanonierów mają w końcu odmienić swoje oblicze. Na odświeżenie czekają także Park Sikorskiego i skwer przy placu 1000-lecia. Na odnawianie zielonych płuc Świdnicy miasto w większości planuje pozyskać środki unijne, ale ze swojego budżetu zarezerwowało na ten cel ok. 4 miliony złotych. Inwestycje mają być realizowane w przyszłym roku.

 park

Park Centralny – co i jak?

Rewitalizacja parku przy ul. Śląskiej nastąpić ma na jego całości. Projekt poprzedniej władzy zakładał podział prac na poszczególne etapy. Całość kosztować miała prawie sześć milionów złotych. Za tę sumę z budżetu miejskiego planowano budowę zespołu fontann i małego amfiteatru. W ramach inwestycji ułożona miała zostać nowa nawierzchnia na alejkach, powstać system oświetlenia parkowego połączonego z systemem sterowania wodą w fontannach. Na zespół fontann miała się składać fontanna główna oraz dwie posadzkowe. Pierwszy etap prac za ok. 1,5 mln zł, obejmujący teren od hali sportowej przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej do mostu, miał być skończony w połowie 2015 roku. Jego realizacja została przerwana przez obecną władzę. Ta planuje na Park Centralny pozyskać środki zewnętrzne.

Miasto stara się o pozyskanie środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Oś II działanie 2.5 – rozwój terenów zielonych w miastach. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja aplikacyjna. Wnioski przyjmowane będą do końca lutego 2016 roku – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy potwierdzając, że obecnie powstający projekt będzie odbiegał od poprzedniego.

Zadanie będzie realizowane w innym zakresie oraz kształcie, które zostaną określone w zmienionym projekcie budowlanym. Obszar zagospodarowania zostanie zwiększony, uwzględniono w nim większy zakres zieleni, odstąpimy też od fontann posadzkowych oraz amfiteatru; fontanna główna powinna pozostać. Zieleń parkowa winna stanowić główny element zagospodarowania, zachęcający do odwiedzenia parku i miłego spędzenia czasu, jednak koncepcja dopiero powstaje, więc o jej szczegółach będzie można mówić dopiero za jakiś czas dodaje Magdalena Dzwonkowska.

Płuca miasta wkrótce odetchną pełną piersią

Poza rewitalizacją Parku Centralnego, miasto przygotowuje się również do odświeżenia innych zielonych terenów. Już wkrótce rozpocząć się mają działania w tym kierunku.

Aplikować będziemy o środki na Park Sikorskiego i pl. 1000-lecia. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja aplikacyjna. Na rewitalizację dwóch mniejszych parków, czyli Parku Ułanów i Parku Kanonierów przeznaczymy środki z budżetu miasta. Planujemy przebudować aleje parkowe, wymienić i uzupełnić ławki i kosze na śmieci. Dodatkowo w Parku Kanonierów – odbudować oświetlenie. Jeszcze grudniu odbędzie się przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania i jeśli warunki atmosferyczne pozwolą to prace rozpoczną się na początku przyszłego roku – informuje rzecznik UM.

Na Park Ułanów i Kanonierów w budżecie zarezerwowane jest ok. 400 tysięcy złotych

 

Most już odnowiony

Przypomnijmy, że zabytkowy most nad potokiem Witoszówka w świdnickim Parku Centralnym jest już po remoncie. Obiekt został gruntownie odnowiony i oddany do użytku w październiku. Pilnego remontu wymagała żelbetonowa konstrukcja, której stan oceniano jako zły. W ramach inwestycji wymieniono ponadto nawierzchnię oraz odnowiono kartusze herbowe. Całkowity koszt remontu wyniósł 346 tysiące złotych.

park-most

MM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *