Wymieniają sieć wodociągową

Trwają prace nad wymianą kolejnych kilometrów sieci wodociągowej w Świdnicy. Szacowana wartość prac związanych z wymianą sieci wodociągowej w tym roku wyniesie około 4 milionów złotych i obejmie ok. 5 km sieci. 

wodociagi_wymiana2(1)

Przeciętny Kowalski zauważa te prace tylko pod postacią mniejszych lub większych utrudnień na ulicach i chodnikach, ale miliony złotych inwestuje się po to, by zauważył różnicę po odkręceniu kranu – wyjaśnia rzecznik prasowy Witold Tomkiewicz.

Sieć wodociągowa w mieście to 210 kilometrów rur przesyłowych i przyłączy z czego 5-6% ma więcej niż 80 lat, czyli położona została przed wojną.

Są to rury żeliwne, najczęściej bardzo dobrej jakościwyjaśnia Lech Jankiewicz, dyrektor techniczny Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – ale wiek nie jest wskazaniem do wymiany. Powodem do wymiany jest najczęściej odłożenie się w rurze związków manganu i żelaza, którego w świdnickiej wodzie do czasu uruchomienia 20 lat temu zakładu w Pszennie i nowego zakładu na Bokserskiej w 2012 było bardzo dużo. To spowodowało znaczne zmniejszenie przekroju i w konsekwencji pogorszyło warunki dostawy, a w ostateczności powodowało brak wody w kranach.

W najgorszym stanie są jednak wodociągi budowane w latach 60 i 70. Z powodu kiepskiej jakości materiałów wykazują bardzo dużą awaryjność. Na stosunkowo nowym osiedlu Zwierzynieckim przytrafiało się do 8 poważnych awarii rocznie. Awarie wywoływały uciążliwości dla mieszkańców i straty dla firmy.

Sytuacja na Osiedlu Zwierzynieckim to już przeszłośćmówi dyrektor Lech JankiewiczW tym roku ułożono tam nową sieć, dzięki której, mieszkańcy będą mogli docenić walory smakowe i zdrowotne naszej wody, która jest idealnie czysta pod względem bakteriologicznym i zawiera bezcenne dla ludzkiego organizmu związki wapnia i magnezu.

W tym roku nowe rurociągi położono już w rejonie ul. Muzealnej i Komunardów, Mieszka, Francuska-Jodłowa, Sprzymierzeńców, pl. 1000-lecia, Letniej, Szczęśliwej i na terenie zajmowanym niegdyś przez ŚFUP. Blisko ukończenia są prace na ul. Saperów.

W tym roku nowymi rurami popłynie woda jeszcze do mieszkańców ul. Kliczkowskiej na odcinku od ul. Kopernika do Westerplatte oraz przy okazji remontów ulic Wałbrzyskiej, Zachodniej oraz okolic ronda przy ul. Kopernika.

wodociagi_wymiana1 wodociagi_wymiana2(1) wodociagi_wymiana3 wodociagi_wymiana4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *