Wymarzone książki w szkolnych bibliotekach

Nie nauczyciele, lecz uczniowie mieli w ostatnim roku szkolnym możliwość wybrania do szkolnych bibliotek tych pozycji, które w ich uznaniu są najciekawsze. W roku szkolnym 2015/2016 sześć publicznych szkół podstawowych ze Świdnicy wzięło udział w rządowym programie „Książki naszych marzeń”.

ksiazki

Każda z nich otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 2713 zł na zakup książek do bibliotek szkolnych (w tym – 2170 zł z budżetu Wojewody Dolnośląskiego i 543 zł z budżetu miasta). Łącznie na ten cel wydatkowano 16 278 zł.

Szkoły wzbogaciły swe księgozbiory o 832 nowe pozycje, wśród nich znaleźć można takie tytuły jak : „Opowieści z Narnii”, „Magiczne drzewo”, „Nela na 3 kontynentach”, „Dziennik cwaniaczka”. Zakupów dokonywano uwzględniając sugestie uczniów. Na półkach szkolnych bibliotek pojawiły się także książki z powiększonym drukiem, będące udogodnieniem dla uczniów niepełnosprawnych.

– Zależy nam, aby młodzi ludzie doświadczyli przyjemności z czytania, dlatego też to nie nauczyciele, a uczniowie wybierali książki, które są im bliskie. W bibliotekach pojawiły się więc pozycje, cieszące się największą popularnością wśród dzieci – mówi prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska.

Uczestnicząc w programie, szkoły zorganizowały 92 wydarzenia promujące czytelnictwo wśród uczniów. Przeprowadzono 52 spotkania z rodzicami, uwzględniające tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci. W 131 oddziałach zrealizowano 150 projektów edukacyjnych. Cały program przełożył się na bardzo konkretne efekty. W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym, liczba książek wypożyczonych wzrosła o 5392, a liczba czytelników o 245.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *