Wybierzemy prezydenta Polski

wybory

wyboryTaka możliwość zdarza się tylko raz na pięć lat, dlatego warto skorzystać z prawa, jakie daje nam demokracja. W niedzielę, 10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Wybierzemy głowę państwa. Do wyścigu do Pałacu Prezydenckiego stanęło aż jedenastu kandydatów.

Taka możliwość zdarza się tylko raz na pięć lat, dlatego warto skorzystać z prawa, jakie daje nam demokracja. W niedzielę, 10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Wybierzemy głowę państwa. Do wyścigu do Pałacu Prezydenckiego stanęło aż jedenastu kandydatów.

Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Głosowanie będzie odbywało się w tych samych miejscach, co listopadowe wybory samorządowe (listę lokali w Świdnicy można znaleźć tutaj). Osoba uprawniona do głosowania otrzyma jedną kartę do głosowania, na której znajdą się nazwiska wszystkich jedenastu kandydatów. Głosem ważnym będzie postawienie znaku „X” przy nazwisku wybranego, jednego kandydata.

Prezydentem zostanie ten kandydat, który otrzyma ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Frekwencja wyborcza nie wpływa na ważność wyborów. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, 24 maja odbędzie się II tura głosowania, w której uczestniczyć będą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. wybory

Transport dla niepełnosprawnych podczas wyborów

Niepełnosprawni głosujący w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu.

Urząd Miejski w Świdnicy umożliwia skorzystanie z darmowego przejazdu przez osoby niepełnosprawne z miejsca zamieszkania do wskazanego lokalu wyborczego i z powrotem do domu.

Aby z niego skorzystać należy w dniu wyborów zadzwonić w godzinach od 12:00 do 17:00 pod numer telefonu: 74/8562823.Czas dowozu będzie oczywiście uzależniony od liczby oczekujących osób.

Kto kandyduje?

Grzegorz Braun – reżyser

Andrzej Duda – eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości

Adam Jarubas – wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, marszałek i radny województwa świętokrzyskiego

Bronisław Komorowski – urzędujący prezydent

Janusz Korwin-Mikke – eurodeputowany i lider Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja

Marian Kowalski – wiceprezes Ruchu Narodowego

Paweł Kukiz – radny województwa dolnośląskiego

Magdalena Ogórek – związana z Sojuszem Lewicy Demokratycznej

Janusz Palikot – przewodniczący koła poselskiego Ruch Palikota i przewodniczący Twojego

Paweł Tanajno – rzecznik Demokracji Bezpośredniej

Jacek Wilk – działacz Kongresu Nowej Prawicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *