Wszystko… jest liczbą

 

Cytat z Pitagorasa jest tytułem nowej wystawy, którą od 3 marca będzie można zwiedzić w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

To czwarta interaktywna ekspozycja z „Collegium Maius” Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Tym razem dr Maciej Kluza, autor wystawy, w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele reguł panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie. Dzięki cyfryzacji, wykorzystującej matematyczny zapis w systemie dwójkowym, można, wykonując przelew bankowy, kupić coś w sklepie, przeglądać wirtualne zasoby biblioteczne, obejrzeć film, czy posłuchać muzyki – wyjaśnia dr Radosław Skowron z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Na potrzeby tej wystawy została przyjęta bardzo uproszczona definicja, w myśl której matematyka to nauka o kształtach i liczbach. Stąd wziął się podział wystawy na dwie części: Język natury i Liczby wokół nas. Na ekspozycji jest 35 modeli umożliwiających wykonanie ponad 60 fascynujących doświadczeń, dzięki którym, nie ucząc się regułek, można poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Widz, samodzielnie eksperymentując, pobudza wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wciela się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu pozna reguły tworzenia akordów muzycznych.

Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie od 3 marca do 26 kwietnia indywidualnie oraz grupowo (oprowadzanie grup płatne po uprzednim umówieniu, tel. 74/8521291) w godzinach otwarcia muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *