Wróci połączenie kolejowe Świdnica-Sobótka-Wrocław?
Dolny Śląsk poprzez konsekwentny zakup nowoczesnych pociągów i zwiększanie częstotliwości połączeń rozpoczął budowę kolei aglomeracyjnej!
O pierwszych efektach tego wielkiego projektu oraz o perspektywach dalszego rozwoju kolei aglomeracyjnej mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu Marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Zarząd Województwa prowadzi obecnie rozmowy z PKP PLK na temat rozbudowy na terenie stolicy regionu nowych przystanków kolejowych, które będą łatwo dostępne dla podróżnych. Uważamy, że niezbędne jest powstanie nowych przystanków na wrocławskim Szczepinie, Ołbinie, Osiedlu Sobieskiego, Karłowicach i Maślicach. Ponadto planujemy budowę nowych peronów w Iwinach i Mokronosie Górnym (wraz z parkingami przesiadkowymi Park & Ride), a także remont stacji Wrocław – Muchobór.
W modernizację i rewitalizację linii kolejowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zainwestujemy 272 miliony złotych. – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski.
W ramach rozwijania kolei aglomeracyjnej uruchomione zostaną dwa połączenia kolejowe: Wrocław Sołtysowice – Jelcz-Laskowice ze stacjami na Wojnowie i Miłoszycach oraz Wrocław-Świdnica ze stacjami na Bielanach Wrocławskich i w Sobótce.
– Wierzę, że Dolnoślązacy przekonają się do kolei. Pierwszym krokiem w tym kierunku i świetnym przykładem jest odcinek Wrocław-Legnica, na którym na zmodernizowanych torach kursują nowe pociągi. Połączenie jest niesamowitym sukcesem, a pociągi na tej trasie jeżdżą pełne – mówił Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa. Chcemy przyspieszyć, będziemy rozwijać projekt kolejowy tak, aby do 2021 roku mówić o pełnym systemie kolei aglomeracyjnej – dodał Jerzy Michalak.
W ubiegłym roku z usług kolei regionalnych skorzystało prawie 16 mln osób, z czego ponad 12,5 mln w aglomeracji wrocławskiej. Rozwój Kolei Aglomeracyjnej jest koniecznym warunkiem integracji wschodniej i centralnej części naszego województwa. Kolej aglomeracyjna to alternatywa do jazdy samochodem. Obecnie łączy ponad 20 dolnośląskich gmin z Wrocławiem. Dzięki temu do miasta wjeżdża o 20 tys. samochodów dziennie mniej!
Miliony na odbudowę tego co zniszczyliśmy jak barbarzyńcy. Kto odpowie za zniszczenie jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w kraju ze Świdnicy przez Zagórze do jedliny Zdr. ? PKP to przestępcza organizacja wandali