Wracają wieczory z kinem rosyjskim

Po dłuższej przerwie do świdnickiej Galerii Fotografii w Rynku wracają wieczory z kinem rosyjskim. Jakie filmy będziemy mogli obejrzeć tej jesieni?

29.09 wtorek, godz. 18.00 – MIMINO 1977 – reż. G. Danelia (92 min.) – „Mimino” po gruzińsku znaczy „sokół”. Tak przyjaciele nazywają bohatera filmu, pilota Waliko Minadzari, który co rusz popada w śmieszne, smutne, a niekiedy dramatyczne sytuacje. Pracując w rodzimej górskiej wiosce, Mimino przewozi helikopterem pocztę, owoce, bydło, ale od dawna marzy o prawdziwym wielkim lotnictwie. Wreszcie udaje mu się urzeczywistnić swoje marzenie.

06.10 wtorek, godz. 18.00  – WAM SIĘ NIE ŚNIŁO 1980 – reż. I. Frez (86 min.) – Licealiści Roman i Kasia zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia już pierwszego dnia szkoły tą niemożliwą, szczerą, szczęśliwą i tragiczną miłością, która zdarza się tylko nielicznym i tylko raz w życiu. Najlepszy film roku 1981, który wywarł tak wielkie wrażenie, że wzbudził falę małżeństw wśród nastolatków i przyniósł tyle samo radości, co nieporozumień.

13.10 wtorek, godz. 18.00 – ASSA (cz. 1 i 2) 1987 – reż. S. Sołowiow (145 min.) – Na granicy dwóch epok, ZSSR i Transformacji, rodzą się nowe, nieznane dotychczas radzieckiej młodzieży sposoby na wolność. Przestępczość i rock. Młoda i romantyczna dziewczyna, spragniona pięknego i beztroskiego życia, staje się kochanką „ojca chrzestnego” miejscowej mafii. Przypadkowo poznaje też innego mężczyznę i inną drogę do swobody: towarzystwo muzyków, artystów i włóczęgów. Dwa te światy zderzają się w dramatycznych okolicznościach. „Assa” — to pierwszy film, w którym na wielkim ekranie zobaczymy prekursorów rosyjskiego rocka w rolach samych siebie: to początek gwiazdorskiej kariery grup Kino, Brawo i Akwarium.

20.10 wtorek, godz. 18.00 – GRAFFITI 2006 – reż. I. Apasian (110 min.) – Młody malarz, student ostatniego roku ASP zafascynowany sztuką graffiti zdobi ściany stołecznych przejść i naraża się członkom miejscowego gangu motocyklowego. Zamiast wyjechać z ukochaną i przyjaciółmi z roku do Włoch, musi pozostać w kraju i ratować swoją reputację i pracę dyplomową. Zamiast w Wenecji ląduje na głębokiej prowincji, gdzie zatrudnia się w miejscowym ośrodku kultury, lecz nawet tutaj czekają na niego przygody.

27.10 wtorek, godz. 18.00 – OSIEŃ kinofest 2019 w Świdnicy – Program filmów krótkometrażowych: W. Policzenko, T. Wigel, I. Kirejewa, Z. Dżydżyława, I. Chodiusz, M. Miesteckij (90 min.) – Po raz drugi gościmy w Świdnicy filmy młodych rosyjskich reżyserów związanych z Moskiewskim festiwalem OSIEŃ Kinofest. Samotność, przyjaźń i miłość — oto trójkąt, w którym wirują akcje lakonicznych, zabawnych i nieco melancholijnych filmików młodych reżyserów, których pełnometrażowe obrazy na razie należą do przyszłości.

1 thought on “Wracają wieczory z kinem rosyjskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *