WOŚP 2020: Rekordowy finał w Jaworzynie Śląskiej

Mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska po raz kolejny pokazali, jak wielkie mają serca.  Podczas 28. Finału w całej gminie udało się zebrać 25.342.59 złotych i tym samy pobić prawie dwukrotnie zeszłoroczny rekord zbiórki.

Przygotowania do kwesty i imprezy rozpoczęto już w październiku zeszłego roku, kiedy to Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną założyli sztab, którego szefem została wicedyrektor szkoły  Joanna Bartczak, a członkami pracownicy SOKiBP. Cały listopad i grudzień trwał nabór wolontariuszy – zarówno do kwestowania jaki i pomocy przy organizacji imprezy finałowej. Większość z nich to młodzi ludzie współpracujący w ramach Klubu Młodzieżowego przy SOKiBP, ale w pomoc zaangażowali się także dorośli oraz instytucje: Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie, Przedszkole „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej, OSP Jaworzyna Śląska wraz ze swoją Młodzieżową Drużyną Strażacką, OSP Nowice, OSP Pastuchów, OSP Pasieczna. W Pastuchowie dzięki pozytywnemu podejściu Sołtysa, Rady Sołeckiej, strażaków i mieszkańców wsi rozpoczęto organizację partnerskiej imprezy. Do dnia finału w pomoc nad organizacją 28. Finału w gminie zaangażowało się ponad 100 osób oraz wiele firm i instytucji, które wsparły akcję.

12 stycznia 2020 r. wolontariusze wyszli na ulice. Od 7 rano prowadzono zbiórkę i wszędzie gdzie się pojawili spotykali uśmiech, kiedy darczyńcy wrzucali datki do puszek. Od rana w Pastuchowie na świetlicy wiejskiej rozpoczęła się impreza, podczas której nie zabrakło występów artystycznych, pokazów strażackich, ratownictwa, odbyły się kiermasze ciast i wypieków, różnego rodzaju zabawy dla najmłodszych. Praca wszystkich wolontariuszy z Pastuchowa przyniosła efekt w postaci 5.256,86 zł, które zasiliły zbiórkę w Gminie Jaworzyna Śląska. W akcję włączyło się także Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które przeznaczyło dochód z przejazdów na terenie muzeum w dniu zbiórki na rzecz jaworzyńskiego WOŚP. W Jaworzynie Śląskiej natomiast wystartowaliśmy o godzinie 15:00. W hali sportowo-edukacyjnej organizatorzy i wolontariusze przygotowali różnego rodzaju atrakcje. Odbyły się występy jaworzyńskich przedszkolaków „Kubusie”, „Puchatki”, „Maleństwa” i „Sowy” rozgrzały publiczność i wywołały burzę oklasków. Na orkiestrowej scenie zaprezentowała się także działająca przy SOKiBP pod kierownictwem Anny Trzeciak i Lubomira Szmida formacja „Fart” – w układach mażoretkowych i tanecznych. Na estradzie pojawiły się także wokalistki ze studia piosenki Mirosława Jabłońskiego: Paulina Dobroń, Natalia Błoch i Aleksandra Herbut. Przed publicznością swoje umiejętności muzyczno-wokalne pokazali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie: Adam Mackiewicz, Julia Radkiewicz i Anna Chudziak.

Klub Młodzieżowy wspólnie z pozostałymi wolontariuszami przygotował masę zadań: konkursów, atrakcji, stoisk i aktywności, za których wypełnienie można było zdobyć certyfikat Przyjaciela 28. Finału WOŚP w Jaworzynie Śląskiej. Dla łaknących przygody przygotowano dwie wersje wiekowe Escape Room powiązane tematycznie z imprezą. – Biliśmy także rekord Jaworzyny Śląskiej w wiosłowaniu na ergometrze. Podczas imprezy przepłynęliśmy razem 6790 metrów. W hali swoje stoiska zaprezentowała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Jaworzyna Śląska, przy których dziewczęta prezentowały i uczyły zasad pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. Ich starsi koledzy natomiast, wspólnie z OSP Nowice, udostępnili swoje nowe pojazdy strażackie, do których można było wsiąść i odbyć krótką przejażdżkę – mówią organizatorzy. Fani motoryzacji mogli – dzięki uprzejmości Adama Zaremby – przejechać się motocyklem Honda. A jeżeli komuś zabrakło sił – mógł udać się do orkiestrowej kawiarenki i napić się kawy lub herbaty oraz spróbować ciast upieczonych przez wolontariuszy, a także pysznych drożdżówek z Piekarni Państwa Wychowanków. Około godziny 18:00 rozpoczęły się licytacje darów przekazanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które przeplatane były muzyką zespołu „Take blues”. Na zakończenie imprezy, przed godziną 20:00 zaproszono wszystkich, którzy mieli siłę zostać do końca do pamiątkowego zdjęcia. Dzięki pracy wszystkich wolontariuszy i pomocy instytucji, firm i ludzi dobrego serca, a przede wszystkim dzięki Państwa ofiarności udało się dwukrotnie pobić zeszłoroczny rekord zbiórki WOŚP w Jaworzynie Śląskiej. Zebrano 25.342.59 złotych.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *