Włoska dominacja

SONY DSC

Niedzielna rywalizacja o medale we wrotkarstwie figurowym przyciągnęła do hali lodowiska w Świdnicy jeszcze więcej widzów. Dodatkowe wejściówki rozeszły się błyskawicznie, a komplet kibiców entuzjastycznie reagował na popisy pretendentów do medali The World Games 2017. Rywalizację w Świdnicy zdominowali Włosi, którzy zdobyli 4 złote.

Na finałowe zawody do Świdnicy zjechali nie tylko miejscowi sympatycy sportów wrotkarskich, ale także kibice z Francji, Niemiec, czy Stanów Zjednoczonych. Po sobotnim programie krótkim w rywalizacji solistów, widzowie z niecierpliwością czekali przede wszystkim na występ lidera. Luca Lucaroni z Włoch znów zdeklasował rywali, a jego długi program, wypełniony gracją i naszpikowany wieloma elementami technicznymi, które zostały przez niego wykonane z wielką precyzją, został nagrodzony owacją i najwyższymi notami od sędziów. Zamykający tego dnia rywalizację solistów Pierre Meriel z Francji, już przed swoim występem wiedział, że nie zdoła zdetronizować rywala z Italii, nawet gdyby uzyskał od arbitrów noty po 10 pkt tak za walory techniczne, jak i artystyczne. Z drugiej strony miał na tyle dużą przewagę nad trzecim w stawce Juanem Francisco Sanchezem z Argentyny, że mógł spokojnie zrealizować swój program i zachować drugie miejsce.

Niezwykle emocjonujący przebieg miała rywalizacja solistek. Prowadząca po programie krótkim Monica Gimeno z Hiszpanii miała 5,3 pkt. przewagi nad Włoszką Silvią Nemesio. Obie zawodniczki w niedzielnym programie długim zaprezentowały się bardzo dobrze. Hiszpanka, wyjeżdżając na płytę świdnickiego lodowiska, znała już wynik najgroźniejszej konkurentki i po zakończeniu swojego przejazdu w napięciu oczekiwała werdyktu z nadzieją, że udało jej się utrzymać wypracowaną w sobotę przewagę. Ale tym razem sędziowie wyżej ocenili występ Włoszki. O złotym medalu zadecydowała różnica zaledwie 0,2 pkt!

– To były wspaniałe zawody. Byłam do nich bardzo dobrze przygotowana i w niedzielę zrealizowałam swój program tak, jak zakładałam. Co zadecydowało o tym, że straciłam pierwsze miejsce? Detale, które teraz będę musiała przeanalizować. Wydaje mi się, że decydującym czynnikiem mogło być zmęczenie w ostatnich fragmentach mojego występu, w który włożyłam mnóstwo sił – mówi Monica Gimeno.

Brązowy medal zdobyła Rafaela Freitas z Brazylii, a rozgrzani emocjami kibice z niecierpliwością oczekiwali na rywalizację par. Najpierw zaprezentowały się duety w tańcu dowolnym. Prowadzący z przewagą 3,8 pkt. Elena Leoni – Alessandro Spigai z Włoch potwierdzili swoją klasę, ponownie uzyskując najwyższe noty za technikę i walory artystyczne, co dało im złoty medal The World Games 2017. Za to za ich plecami rozgrywała się kapitalna walka o drugie miejsce. Po sobotnim programie tanecznym Silvię Stibilji i Andrea Bassi z Włoch od Portugalczyków Marianny i Jose Souto dzieliła różnica zaledwie 0,3 pkt. Presję lepiej znieśli reprezentanci Italii, którzy za program dowolny otrzymali 1,7 pkt. więcej od Portugalczyków i to oni cieszyli się ze srebrnych krążków TWG 2017.

Na zakończenie turnieju wrotkarstwa figurowego w Świdnicy, pary zaprezentowały się w sportowym programie długim. I tu zanosiło się na włoski dublet na dwóch najwyższych stopniach podium. Po raz drugi faworytem w walce o złoty medal był Luca Lucaroni, który w tej konkurencji występował z 18-letnią Rebeccą Tarlazzi. Ich pełen patosu występ został bardzo wysoko oceniony przez sędziów (choć Rebecce przytrafił się w końcówce upadek, a rywal przypadkowo najechał jej na rękę) i był gromko oklaskiwany przez widzów.

– Jestem szczęśliwy, że zdobyłem tu dwa złote medale. Były to znakomite zawody, rozgrywane przy udziale wspaniale reagujące publiczności, której serdecznie dziękuję za wsparcie – powiedział po ostatnim konkursie Luca Lucaroni.

Srebrne medale wywalczyła druga włoska para: Sara Venerucci i Marco Garelli (15 pkt. straty w tej konkurencji), a brązowe krążki zawisły na szyjach reprezentantów Francji: Marine Portet i Nathanael Fouly.

Pierwszą część rywalizacji 10. Światowych Igrzysk Sportowych w Świdnicy zakończyła dekoracja medalistów we wrotkarstwie figurowym, a już we wtorek 25 lipca o godz. 14.00, meczem Francja – Szwajcaria, zmagania rozpoczną hokeiści na rolkach. Turniej z udziałem reprezentacji Polski zakończy się w sobotę 29 lipca.

inf. prasowa TWG, foto Robert Radczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *