Włącz się w tworzenie wystawy o Osiedlu Młodych

Zostań współorganizatorem pierwszej, dużej wystawy traktującej o największej dzielnicy mieszkaniowej Świdnicy – Osiedlu Młodych. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 170 fotografii (także unikatowych) ukazujących narodziny wielkiego założenia osiedlowego oraz ważne wydarzenia związane z tą dzielnicą.

a - 00. makieta - DSC_4712

Organizatorzy poszukują fotografii lub zdjęć rodzinnych, które mają wartość sentymentalną. – Dzięki nim chcemy na wystawie oddać klimat minionych czasów. Tego typu rzeczy świdniczanie często mają w swoich domach nawet o tym nie wiedząc. Leżą zakurzone i zapomniane w albumach. A choć z pozoru mogą wyglądać na nieprzydatne, często okazują się ważnymi „świadkami najnowszej historii”. Takie fotografie mogą stać się przyczynkiem do opowieści o życiu Osiedla Młodych, charakterystycznych miejscach czy formach spędzania wolnego czasu – mówią organizatorzy.

Wszyscy byli lub obecni mieszkańcy Osiedla Młodych, którzy mają ciekawe fotografie i chcieliby zaprezentować je na wystawie, proszeni są o kontakt z radnym Marcinem Paluszkiem (mpaluszek@gmail.com) lub Redakcją portalu mojemiasto.swidnica.pl (redakcja.swidnica@gmail.com, Tel. 698-306-891) do końca lutego 2016 roku.

Idea:

Pierwsze budynki dzisiejszego osiedla powstały już w latach 60-tych, a ponad czterdzieści lat temu przy ulicy Wróblewskiego powstał pierwszy budynek z wielkiej płyty w naszym mieście. Od tamtego momentu powstało w ciągu kilkunastu następnych lat największe świdnickie osiedle mieszkaniowe, które liczy niemal 20 tysięcy mieszkańców.

Wystawa ma na celu ukazanie historii budowy, jak niegdyś na polach uprawnych i terenach rolniczych powstał wielki kompleks osiedlowy z całą potrzebną infrastrukturą– ulicami, szkołami, przedszkolami, przychodniami i sklepami.

Osiedle Młodych nie jest już osiedlem, którym było jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie większość mieszkańców jest lub zbliża się do wieku senioralnego. Tym bardziej taka wystawa zostanie entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców – zarówno tych pamiętających budowę osiedla, jak i tych młodszych, którzy nie znają historii swojej dzielnicy.

Po raz pierwszy wystawa odbędzie się poza ścisłym centrum naszego miasta. Zostanie ona zaprezentowana na wyremontowanej w 2014 roku promenadzie miejskiej przy ul. Wyszyńskiego. Jest ona licznie uczęszczana przez mieszkańców osiedla, także ze względu na znajdujący się nieopodal kościół parafialny.

Organizatorem wydarzenia jest Marcin Paluszek- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Gmina Miasto Świdnica (wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury) oraz portal mojemiasto.swidnica.pl.

Wystawa będzie prezentowana w dniach od 11 kwietnia do 3 maja 2016 roku.

053 - 17. Plater tęcza - DSC_1980 078 - 24. Riedla - DSC_3864 - osiedle - 1974 156 - 45. zamenhofa - P8317517

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *