Wielkie serce darczyńców

Blisko 1000 osób z Ukrainy znalazło schronienie w Krzyżowej koło Świdnicy. – Niektórzy nasi goście są z nami od początku, odkąd otworzyliśmy nasz ośrodek dla uchodźców, a inni są z nami krócej – odpoczywają, by potem kontynuować swoją podróż. Na ich miejsca bardzo szybko pojawiają się jednak kolejni potrzebujący – informują pracownicy fundacji.

Nasi goście coraz lepiej odnajdują się w naszej przestrzeni i sami przejęli część zadań związanych z oprowadzaniem nowych uchodźców i uchodźczyń po obiekcie i przedstawianiem możliwości, jakie mają mieszkając w Krzyżowej. Nasz zespół nadal zajmuje się zaopatrzaniem rodzin w najpotrzebniejsze rzeczy i organizowaniem zajęć dla dzieci i dorosłych. W ciągu dnia kontynuowane są warsztaty dla najmłodszych i starszych dzieci, a także nauka j. polskiego dla dorosłych. Właśnie wystartowały także warsztaty stolarskie dla dzieci, które poprowadzi zaprzyjaźniony z Fundacją artysta rzeźbiarz Tomasz Rosiński. Cały czas pomagamy również rodzinom w kwestiach związanych z opieką zdrowotną – relacjonują pracownicy fundacji. 

Największym zadaniem ostatniego tygodnia była pomoc we wszelkich sprawach formalnych związanych z rozpoczęciem przez dzieci nauki w szkole. Rodzice spotkali się z przedstawicielką szkoły podstawowej w Grodziszczu, do której zapisani zostali uczniowie i uczennice z Ukrainy. Dzieci już od dzisiaj zaczynają tam naukę. Młodzież również miała możliwość zapoznać się z ofertą szkolną adresowaną do ich wieku. Wszyscy chętni rozpoczną dzisiaj naukę w klasach przygotowawczych w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.  Dzięki sponsorom i darczyńcom przyszli uczniowie zostali zaopatrzeni w wyprawkę szkolną oraz obuwie zmienne. – Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam w tym wielkim wyzwaniu, jakim jest pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie – darczyńcom, sponsorom, osobom prywatnym, instytucjom, naszym partnerom, organizacjom z Polski, Niemiec i innych krajów. Wasze wsparcie jest nieocenione i pozwala nam planować dalsze działania. Ale potrzeby są ogromne. Dlatego przypominamy, że wraz z naszymi partnerami z Niemiec: Kreisau-Initiative e. V. i Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej – a także zespołem międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music, prowadzimy zbiórkę darowizn na rzecz ukraińskich uchodźców w Krzyżowej – mówią osoby, które pomagają uchodźcom.  Uzyskane wsparcie finansowe pozwolić pokryć najpilniejsze potrzeby związane z przebywaniem rodzin w Krzyżowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *