Wiedzą, jak być fit (FOTO)

23 listopada 2018 r. w sali widowiskowej w I LO w Świdnicy odbyła się II edycja konkursu, do której zgłosiło się 9 szkolnych drużyn ze Świdnicy, Strzegomia, Jaroszowa, Pszenna – mówi Zbigniew Okarmus Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Świdnicy wspólnie ·z Zespołem Szkół Nr 1 w Świdnicy oraz Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.

Ideą konkursu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat zasad prawidłowego odżywiania, uświadomienie wpływu zdrowego żywienia na funkcjonowanie organizmu młodego człowieka oraz promowanie aktywnego stylu życia, w tym aktywności fizycznej. Konkurs adresowany był do młodzieży w wieku 13-15 lat ze szkół z terenu powiatu świdnickiego, zainteresowanych zdobyciem i pogłębianiem wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, w szczególności uwzględniającej tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się umiejętnościami i wiedzą wynikającą z zakresu edukacji zdrowotnej, poszerzoną o treści pozaprogramowe.

Wspaniała publiczność dopingowała swoje drużyny we wszystkich konkurencjach m.in. podczas prezentacji multimedialnej „Podziel się przepisem” uwzględniającej etapy wykonania potraw, argumentację wyboru składników, wartości odżywcze wykonanej potrawy. Drużyny prezentowały również plakat pt. „Dekalog zdrowia”, który w ciekawy sposób przedstawiał promocję zdrowego odżywiania młodzieży oraz zdrowy styl życia.

„Gimnastyka na dobry dzień” – to barwna i dynamiczna część konkursu, często połączona
z piękną muzyką, pokazująca zestawy ćwiczeń gimnastycznych lub innej formy aktywności fizycznej poprawiające kondycję fizyczną dla wybranej grupy. Tak więc widownia i komisja konkursowa miała możliwość obejrzenia ciekawego widowiska. Prezentowano ćwiczenia indywidualne, ćwiczenia akrobatyczne oraz zumbę. Uczniowie z poszczególnych szkół wykazali się dużą wiedzą nt. zdrowego odżywiania oraz najbardziej wartościowych produktów spożywczych w dwóch kolejnych konkurencjach tj. „Wybieram co zdrowe” oraz w „Teście wiedzy”.

Obserwując zmagania drużyn muszę podkreślić, że poziom wiedzy, zaangażowanie uczniów
i nauczycieli z poszczególnych szkół był na bardzo wysokim poziomie. Jestem tym faktem bardzo usatysfakcjonowany
mówi Zbigniew Okarmus.

Na koniec uczniowie z wielką uwagą wysłuchali interesującego wykładu dietetyczki Pani Agnieszki Kwiatkowskiej pt. „Gdzie ukrywa się cukier?”.

W przerwie, wszyscy uczestnicy konkursu „Wiem co jeść i jak być fit”, widzowie
i nauczyciele mieli możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanego poczęstunku
z prozdrowotnymi przekąskami przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy oraz Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.

Konkurs uatrakcyjniła Karolina Krupa z Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy prezentując interesujący program wokalny.

W związku z faktem, że konkurs spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem
i dobrymi opiniami zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli, organizatorzy planują kolejną edycję konkursu w przyszłym roku
– mówi Barbara Świętek
z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Fundatorem nagród, w postaci akcesoriów sportowych było Starostwo Powiatowe
w Świdnicy.

Komisja konkursowa w składzie:
1. Barbara Świętek – Starostwo Powiatowe w Świdnicy

2. Małgorzata Maskiewicz-Skawina – ZS Nr 1 w Świdnicy

3. Beata Guzik – ZS Nr 1 w Świdnicy

4. Emilia Młynarczuk – ZSHT w Świdnicy

5. Marcin Niemczyk – ZSHT w Świdnicy

6. Magdalena Dębińska – Starostwo Powiatowe w Świdnicy

przyznała nagrody:

I miejsce – Zespół Szkół w Jaroszowie

II miejsce – SP Nr 105 w Świdnicy

III miejsce – SP Nr 6 w Świdnicy

Wyróżnienie-SP w Marcinowicach

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie:

Małgorzata Szczepny, Natalia Machnikowska, Julia Kowalczyk, Maria Michałowska, Roksana Chodorowska pod opieką Pani Dorota Mielcarek

Opracowanie

Barbara Świętek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *