Świdnica z budżetem (FOTO)

sesja 10

sesja 10Jako ostatnia gmina w powiecie, ale za to z niespotykaną akceptacją radnych Rada Miejska w Świdnicy dzisiaj podjęła uchwałę budżetową. Za najważniejszym miejskim dokumentem głosowało 18 radnych. Przeciw było dwóch, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

 

Jako ostatnia gmina w powiecie, ale za to z niespotykaną akceptacją radnych Rada Miejska w Świdnicy dzisiaj podjęła uchwałę budżetową. Za najważniejszym miejskim dokumentem głosowało 18 radnych. Przeciw było dwóch, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.sesja 02

 Za budżetem głosowały kluby radnych SLD, PO-PSL, ŚFR oraz radni niezależni, startujący z własnych komitetów wyborczych. Przeciw był Klub Radnych Niezależnych (Krzysztof Lewandowski i Dariusz Sienko). Od głosu wstrzymali się reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości. Jak swoją decyzję argumentowali radni? O tym będzie można przeczytać w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

 Projekt budżetu przygotowały poprzednie władze Świdnicy. Nowe dokładnie zapoznały się z dokumentem. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska zapowiada, że w przyszłości będą korekty, a póki co ograniczyła się do kilku drobnych autopoprawek. – Ten budżet zapewnia finansowanie podstawowych zadań miasta – zaznaczyła. Najważniejszymi autopoprawkami były uszczuplenie promocji o 172 tys. zł i dołożenie 230 tys. zł Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury oraz 65 tys. zł do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Po tych zmianach dochody miasta określono na poziomie 179 mln 642 tys. 888 zł. Wydatki zaplanowano na 180 mln. 542 tys. 888 zł. Deficyt ma wynieść 900 tys. zł. Kwota rozchodów budżetowych, stanowiąca spłaty zaciągniętych w latach ubiegłych kredytów, określona została na poziomie 8,8 mln zł i podobnie jak deficyt budżetowy, zostanie pokryta planowanym do zaciągnięcia kredytem długoterminowym.

Projekt budżetu, choć zakładający deficyt budżetowy, przewiduje wystąpienie nadwyżki operacyjnej w wysokości 5,6 mln zł. Jej poziom ma bezpośredni wpływ na możliwości inwestycyjne Świdnicy w latach następnych, jest ona bowiem składnikiem relacji określającej dopuszczalny limit zadłużenia miasta. Ponad 25 milionów złotych ma zostać przeznaczone na inwestycje.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej rajcy przyjęli też inny ważny dokument: Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Miasta Świdnicy na lata 2015-2030. Ponadto przyjęty został coroczny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Program Wspierania Rodziny na lata 2015-2017, uchwalono roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych na rok 2015 oraz wyrażono zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy Świdnicą a gminami tworzącymi Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Wałbrzyskiej. O tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Więcej o sesji w poniedziałkowych „WŚ”.

(ram), foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150123sesja{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *