Świdnica przeciwko przemocy (FOTO)

taniec 18

taniec 18„Protestuj, tańcz, powstań!” – pod takim hasłem w samo południe w Walentynki, 14 lutego, w ramach akcji „Nazywam się Miliard” przeciwko przemocy wobec kobiet zatańczył cały świat, w tym również świdniczanie. Były transparenty, okrzyki i głośna muzyka.

„Protestuj, tańcz, powstań” – pod takim hasłem w samo południe w Walentynki, 14 lutego, w ramach akcji „Nazywam się Miliard” przeciwko przemocy wobec kobiet zatańczył cały świat, w tym również świdniczanie. Były transparenty, okrzyki i głośna muzyka.

taniec 05

Wyzwalający taniec do utworu „Break the chain” (Rozerwij łańcuch) to uliczny happening w ramach akcji „One Billion Rising”. Dlaczego miliard? Bo co trzecia kobieta na świecie doznaje w swoim życiu przemocy – jest ich miliard! Dlaczego taniec? Bo tańcząc, rządzę swoim ciałem. Bo wspólny taniec wyzwala energię!

W świdnickim Rynku tańczyli dzisiaj rodzice z dziećmi, mężczyźni, ale przede wszystkim kobiety, w sumie około 100 osób. W przygotowanie wydarzenia zaangażowała się polonistka Alina Szeptycka, Ewelina Leszko z regionalnego portalu dla kobiet DwieSzpilki.pl, a także Katarzyna Twaróg i Małgorzata Szyszka, nauczycielki z I LO. Co więcej, dołączyła również pracownia taneczna z MDK „Bartek” z instruktorką tańca Renatą Łukaszewicz-Szczepanik oraz Rada Aktywnej Młodzieży działająca przy MDK w Świdnicy.

W tym roku chcemy zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami. Są one trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne. Blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej – tłumaczy Ewelina Leszko.

Świdnica zatańczyła przeciwko przemocy wobec kobiet po raz pierwszy w 2014 roku. W tym roku do ogólnoświatowej akcji dołączyła po raz drugi.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150214taniec{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *