Wiadomości eMDeKowskie

Wicemistrzostwo Polski Roksany Zapolskiej

VII Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich były rozgrywane w zabytkowym budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu, w których wzięło udział 69 uczestników podzielonych na trzy grupy: Gr. A (powyżej 14 lat), Gr. B (11 – 14 lat) i Gr. C (do 10 lat). W każdej grupie wszyscy grali razem, a później najlepszych wyłaniano osobno w kategorii dziewcząt i chłopców. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem 10 minut + 5 sekund na ruch dla zawodnika. W Mistrzostwach wzięła udział 13-osobowa reprezentacja MDK Świdnica i siedmioro z nich uplasowało się w czołowej dziesiątce w swojej kategorii.

Największy sukces osiągnęła Roksana Zapolska (Gr. C), która zajęła 2 miejsce wśród dziewcząt (i trzecie miejsce ogólnie w swojej grupie) zdobywając srebrny medal. W grupie tej grało 22 uczestników (w tym 7 dziewcząt). Wygrała Alicja Hajduk z MDK Bytom – 6 pkt., Roksana zdobyła 5 pkt. (rok temu była trzecia). Dobrze wypadła też Alicja Przychocka, która zajęła 5 miejsce (4 pkt.). Wśród chłopców w tej grupie wiekowej najlepszy okazał się Kacper Demicz – 5,5 pkt. z MDK Bytom. Nasz reprezentant Igor Śliwowski  (najwyżej rozstawiony) zajął 4 miejsce, uzyskując 4,5 pkt. Pozostał niedosyt, gdyż medal miał na wyciągnięcie ręki.

Bardzo dobrze zaprezentował się Kornel Waligóra, który zajął 6 miejsce z 4-ma punktami. Kornel był najmłodszym uczestnikiem Mistrzostw – jedyny sześciolatek. Udanie wystąpił też Franciszek Serwach (9 miejsce, 3 pkt.) W Gr. B (31 uczestników) wśród chłopców wygrał Zbigniew Wiatrowski z MDK Bytom – 6 pkt. Nie zawiedli: Oskar Perek, który był piąty i zdobył 5 pkt oraz Maciej Kaczmarzyk – 7 miejsce, 4,5 pkt.

Drużynowo ekipa MDK Świdnica zajęła 4 miejsce (na 6 zespołów), a zawody przebiegały w spokojnej, sportowej atmosferze.

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży

Aleksander Żurek, uczestnik grupy teatralnej ”Pauza” typowany jako przedstawiciel Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży zajął II miejsc w kategorii szkoły podstawowe. Jego krasomówcza prezentacja nosiła tytuł ”Zaproszenie do Świdnicy”.

Olek ma 9 lat i był najmłodszym uczestnikiem konkursu. Jednak wiek nie był przeszkodą by zadziwić jurorów i otrzymać kwalifikację do kolejnego etapu. Eliminacje odbyły się 25.10.2019 w Schronisku PTTK Harcówka w Wałbrzychu. Aleksander Żurek zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Finału Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych, który odbędzie się 21-24 listopada 2019 w Legnicy. W dniu 27 października Olek miał również okazję przedstawić swoją krasomówczą wypowiedź na scenie świdnickiego teatru i wystąpić przed uczestnikami 55 Dolnośląskiego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej. Życzymy Krasomówcy dalszych sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *