Warsztaty z digitalizacji w Gminie Żarów

ptr

Fundacja Inicjatywa B w ramach projektu: „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów” zaprasza na warsztaty praktyczne z digitalizacji dokumentów historycznych, które odbędą się w Żarowie oraz w Imbramowicach.

ptr

Zajęcia praktyczne realizowane w ramach Biblioteki dziedzictwa, odbędą się w dwóch miejscowościach dla społeczności szkolnej. 20 września w Żarowie organizatorzy projektu zapraszają do Biblioteki Publicznej, gdzie zostanie przeprowadzony blok warsztatowy pt. „Digitalizacja dokumentów historycznych”, który został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”. Natomiast 27 września w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach odbędą się warsztaty z „Ucyfrowienia dokumentów historycznych”, które zostały dofinansowane z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w programie „Wspólnie dla dziedzictwa”.

Warsztaty dedykowane są dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Uczestnicy wezmą udział w kilkugodzinnym kursie praktycznym, który unaoczni tajniki digitalizacji dokumentów metodą powszechnie stosowaną oraz tą alternatywną.

W ramach warsztatów wykorzystamy posiadaną kolekcję archiwalnych dokumentów, które posłużą jako materiał źródłowy. Uczestnicy warsztatów nauczą się „obchodzić” z unikatowymi zbiorami, które mają często ponad 100-lat! Za pomocą sprzętu multimedialnego tj. skaner komputerowy, długopis skanujący, skaner do filmów pozytywowych i negatywów, aparat cyfrowy; nauczą się techniki wykorzystywanych w procesie digitalizacji – tłumaczy Tomasz Nycz.

Ponadto w ramach zajęć organizatorzy pokażą jak skanować, przetwarzać oraz zapisywać w różnych formatach skopiowane materiały, mając na uwadze przyjęte standardy. Przedstawią jak w szybki sposób przekopiować tekst gazet, książek i ulotek, który umożliwia dalszą pracę edytorską. Zapoznają warsztatowiczów z ucyfrowieniem tradycyjnych klisz fotograficznych oraz spróbują nauczyć się prostej obróbki cyfrowej takich dokumentów. Podczas zajęć zostaną wykorzystane fragmenty filmów dokumentalnych, które oparte są na mikrofilmowaniu.

Wszystkie działania zostaną zrealizowane w formie autorskiego spotkania, które poprzedzi prezentacja projektu Biblioteki dziedzictwa oraz samego Regału pamięci i zbiorów, które się w nim znajdują.

Zapisy na zajęcia prowadzone są bezpośrednio w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach u fundacyjnych koordynatorów szkolnych. W przypadku chęci uczestnictwa osób poza szkolnych organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: wezmeudzial@inicjatywab.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *