Warsztaty malowania pisanek (FOTO)

foto

fotoDrapane, malowane, nadziewane cekinami, a nawet ozdabiane kolorową wstążką. Za nami pierwszy dzień rodzinnych warsztatów malowania pisanek, które zostały zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Wszystko po to, aby kultywować tradycje wielkanocne i pięknie ozdobić świąteczny stół.

Drapane, malowane, nadziewane cekinami, a nawet ozdabiane kolorową wstążką. Za nami pierwszy dzień rodzinnych warsztatów malowania pisanek, które zostały zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Wszystko po to, aby kultywować tradycje wielkanocne i pięknie ozdobić świąteczny stół.

foto

Wczoraj, 30 marca w świdnickim Klubie Bolko rodzice wraz z dziećmi, które uczęszczają do różnych pracowni MDK, tworzyli prawdziwe wielkanocne cudeńka. MDK przygotował dla nich specjalne styropianowe jaja, które należało ozdobić lub pomalować. – Wszystkie potrzebne materiały ufundował Komitet Rodzicielski. Przygotowano jajka, farby i dekoracje – informuje Anna Trzeciak, nauczyciel tańca w MDK. Na stołach dominowały pisanki ozdobione cekinami i wstążkami. – Wstępną koncepcję już mam w głowie i spróbuję teraz moją wizję przenieść na styropianowe jajko. Najważniejsze, że będzie to bezpieczna pisanka, w której nie ma groźby uszkodzenia mechanicznego. Dzięki temu w akcji mogą brać udział również najmłodsi. Bardzo nam się tu podoba! – mówi pani Arkana Kępa, mama 3,5 letniej Nicoli z pracowni tanecznej. – Moje jajo będzie żółto-zielone! – dodaje Nicola. Jedną z metod, jaką dzieci ozdabiały pisanki, była też technika serwetkowa tzw. decoupage. Należało przygotować serwetkę, wyciąć wybrany motyw i rozdzielić serwetkę tak, aby została jedna warstwa, po czym przykleić wzór na jajko za pomocą kleju. – Ja do swojego wykorzystam zajączki i kwiatuszki z serwetki – mówi 7 –letnia Laura Gadzińska. Dzięki warsztatom dzieci już od najmłodszych lat uczą się dekorowania pisanek. – To niezła frajda. Jestem bardzo zadowolona – dodaje 8,5 letnia Kamila. – Takie ozdabianie pisanek przypomina mi moje dzieciństwo i zwyczaj, gdy w poście przygotowywaliśmy pisanki na święconkę. Trzeba kultywować tradycje! – mówi pani Anna, jedna z mam uczestnicząca w warsztatach.

W zajęciach nie chodziło tylko o prezentowanie swoich talentów plastycznych. – To przede wszystkim dobra zabawa i integracja różnych środowisk. Na co dzień dzieci z poszczególnych pracowni nie mają ze sobą kontaktu. Dzięki takim akcjom mogą się poznać i razem ze sobą poprzebywać – uważa Joanna Waksmundzka z pracowni plastycznej. – W tak licznej grupie dzieci widzą, że MDK jest dużą placówką – dodaje Agnieszka Banach z pracowni muzycznej.

Wczorajsze spotkanie poprowadziła wicedyrektor MDK-u i nauczyciel plastyki Joanna Walerowicz, która udzielała rad na temat doboru barwników, sprzętu do malowania, zdobienia oraz dekoracji świątecznych.

Warsztaty odbędą się również dzisiaj. W sumie przez dwa dni ponad dwieście osób z ośmiu pracowni MDK stworzy piękne wielkanocne jaja. Wezmą w nich udział: Pracownia Form dekoracyjnych i użytkowych AGRAFKA Joanny Walerowicz, Pracownia Taneczna Anny Trzeciak, Pracownia Plastyczna Wandy Szwegler, Pracownia Plastyczna Joanny Waksmundzkiej, Pracownia Plastyczna Elżbiety Tarnowskiej, Pracownia Muzyczna Ewy Tyszkiewicz, Pracownia Muzyczna Agnieszki Banach oraz Pracownia Taneczna Renaty Łukaszewicz-Szczepanik. Rodzinne warsztaty malowania pisanek na tak dużą skalę zostały zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy po raz pierwszy. – Cieszę się, że tak wiele pracowni odpowiedziało na nasze zaproszenie tworzenia barwnych pisanek. W przyszłości chcemy imprezę rozszerzyć o większe grono tak, aby stała się miejskim wydarzeniem. Do malowania zaprosilibyśmy wtedy przedstawicieli różnych świdnickich środowisk oraz znanych świdniczan: ludzi kultury, polityki, biznesu i sportu. Być może odbyłaby się także wystawa stworzonych prac – informuje Joanna Walerowicz.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150330bolko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *